İETT '290 kişilik metrobüs' haberlerini yalanladı

İETT, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin talebiyle Bursa'da bir şirket tarafından 290 kişilik metrobüs üretimi yapıldığı haberlerini yalanladı

İETT '290 kişilik metrobüs' haberlerini yalanladı

İETT, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin talebiyle Bursa'da bir şirket tarafından 290 kişilik metrobüs üretimi yapıldığı haberlerini yalanladı. 

İETT açıklamasında, şirketin fabrika müdürünün açıklamalarına dayanılarak hazırlanan haberlerde söz konusu araçlar için İBB'nin veya bağlı kuruluşu İETT Genel Müdürlüğü'nün hiçbir yazılı ya da sözlü talebi olmadığını belirtti. 

Çıkan haberlerle ilgili olarak söz konusu şirket yönetimi ile iletişime geçildiği ve açıklama istendiği aktarılan açıklama şöyle; 

İETT'den 290 kişilik metrobüs haberlerine açıklama

''İETT olarak basında yer alan 'İstanbul Büyükşehir Belediyesinin talebi üzerine Bursa'da bir şirket tarafından metrobüs üretimi yapıldığı' haberlerinin gerçeği yansıtmadığını kamuoyuyla paylaşmak isteriz.

İETT Genel Müdürlüğü, her türlü mal tedarik sürecini 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrolü, 4734 ve 4735 sayılı Kamu İhale ve Kamu İhaleleri Sözleşmeleri kanunu hükümleri doğrultusunda gerçekleştirmektedir.

Bu kanunlar çerçevesinde fiyat araştırması ve teknik şartname hazırlıkları yapılmadan, ihale duyurusu yayınlanmadan teklif alınması, sipariş verilmesi söz konusu olamaz. Kamuoyunun bilgilerine sunarız."