İETT'de tarihi dönüşüm: Artık otobüsle yolcu taşımayacak

Elindeki otobüsleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devretme kararı alan İETT, yalnızca metrobüs, tünel ve tramvay hizmeti verecek.

İETT'de tarihi dönüşüm: Artık otobüsle yolcu taşımayacak

150 yıla yakın bir süredir İstanbul'da yolcu taşımacılığı yapan İETT tarihi bir karar aldı. Karar doğrultusunda elindeki otobüsleri İStanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devretmeye hazırlanan İETT, bundan böyle yalnızca tünel, tramvay vemetrobüs üzerinden yolcu taşıyacak. Önümüzdeki günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne sunulacak tasarı aynı zamanda İETT'ye yeni görevler yüleyecek. Bu yükümlülükler arasında şehir içi ulaşımın farklı kategorilerinin denetimi bulunuyor. 

İETT'de bir devrin sonu
İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün köklü bir biçimde dönüşümünü kapsayan tasarı önümüzdeki günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin onayına sunulacak. Toplu ulaşımda İETT'yi tek otorite haline getirmesi beklenen düzenlemede kurumun, otobüslerini İBB'ye devretmesi ve otobüs ile yolcu taşıma dönemini kapaması bekleniyor. Konuyla ilgili bir sunu yapan İETT Genel Müdürü Arif Emecen, yeni düzenlemede kurumun, denetleyici bir yapıya kavuşacağına dikkat çekti. İstanbul'da toplu ulaşım açısından çok sayıda otorite olduğunu ve toplu ulaşımın tek elden plan ve koordinasyonunun taşıdığı öneme dikkat çeken Emecen:

"Dönüşüm yalnızca otobüslerin değil, lastik tekerlekli tüm araçların sisteme dahil edileceği anlamına geliyor. İETT yalnızca Türkiye'deki değil, dünyadaki diğer toplu ulaşım otoritelerine de danışmanlık yapacak..." dedi. 

Tasarıya itirazlar gecikmedi
Diğer taraftan İBB gündemine gelmesi planlanan tasarıya kimi Meclis üyelerinden de itiraz geldi. İETT otobüslerinin Otobüs AŞ'ye devrini düzenleyen tasarının özelleştirme anlamına geleceğnii belirten İBB Meclisi Hukuk Komisyonu Üyesi İsa Öztürk, mega kentte ulaşımın kar amaçlı düşünülemeyeceğini vurguladı. Özel sektöre devrin kar amacının merkeze oturmasına yol açacağına da dikkat çeken Öztürk:

"Vatandaşa daha pahalı ulaşım olasılığı doğacak..." şeklinde konuştu.