İETT'den açıklama: Özelleştirme yok, atılım var

Bugün medyada yaygın olarak kendine yer bulan İETT yapılanmasını "kurum özelleşiyor" ve "tarih oluyor" gibi yansıtan haberlere kurumdan yalanlama geldi

İETT'den açıklama: Özelleştirme yok, atılım var

Bugün farklı gazete ve dergilerde İETT'nin özelleştirileceği ya da tarih olacağı yönündeki haberler, kurum tarafından yapılan bir açıklama ile yalanlandı. Yapılan açıklamada İBB'ye bağlı bir kuruluş olarak İETT'ye ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığına dikkat çekildi. Sürdürülen çalışmalar hakkındaki haberlerin kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğine de dikkat çekilen açıklamada yapılan haberler farklı, taraflı ve dar bir bakış açısına sahip olmakla itham edildi. 

Özelleştirme yok
İETT açıklamasında, kurumun 146 yıllık bir kültürü ifade ettiği ve toplu ulaşımdan çekilme ya da özelleştirme gibi yorumlara ilişkin açıklama yapma zaruretinin doğduğuna dikkat çekildi. Kurumun İstanbul'da toplu ulaşımın hizmet kalitesini artırmaya yönelik uzun süredir çalışmalarına devam ettiğini ve bu çalışmaların kimi zaman topluma yansıdığına dikkat çeken açıklamada şu ifadelere yer verildi:

- İETT tasarısı, toplu ulaşımın tek elden planlanma, koordinasyon ve denetimini öngörmektedir
- Düzenleme 146 yıldır İstanbul toplu ulaşımında faaliyet gösteren İETT'nin tecrübe ve birimi ile hedefe yönelik bir yol haritasını içermektedir.
- Hedef, yolcu konforu ve güvenliğinin artması; insan kaynağı ve hat optimizasyonunu sağlamaktır.
- Tünel, tramvay ve metrobüste işletmeciliği sürdürmeye devam edecek olan İETT planlama, koordinasyon, denetim ve danışmanlık görevini üstelenecektir.
- İETT tarih olmayacak, güçlendirilecek ve bir üst kurum haline gelecek.