İETT'nin 2017 bütçesi 2.9 milyar TL

İETT'nin 2017 bütçesi 2 milyar 900 milyon TL olarak, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oy çokluğuyla kabul edildi.

İETT'nin 2017 bütçesi 2.9 milyar TL

İETT Genel Müdürlüğü'nün 2017 yılı bütçesine ilişkin görüşmeler İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde yapıldı. İETT Genel Müdürü Arif Emecen'in Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu'nu sunduğu ve ayrıntılı değerlendirmelerde bulunduğu toplantıda kurumun 2017 bütçesi 2 milyar 900 milyon TL olarak belirlendi.

Genel Müdür Emecen 2017 projelerini anlattı
İBB Meclisi'nde bir sunum yapan İETT Genel Müdürü Arif Emecen, kurumun ortalama yaşı 4.5 olan 2 bin 714 adet otobüs ile 760 hat üzerinde hizmet verdiğini söyledi. İlk hedeflerinin yolculuk konforunu ve hızını arırmak olduğunu bu doğrultuda da çok sayıda istasyonda iyileştirme projelerine devam edildiğini vurgulayarak:

"Geçen yıl 12 bin 16 adet olan durak sayımızı 7 bin 750'si açık, 4 bin 639'u ise kapalı olmak üzere 12 bin 389 adet durağa çıkardık.  Diğer taraftan akıllı durak konspetimiz de büyük ilgi görüyor. Bu duraklarımız güneş enerjisi ile çalışıyor ve Wi-fi hizmeti veriyor. Bu durakların sayısı da her geçen gün artaracak..." şeklinde konuştu. 

İETT'nin 2017 bütçesi 2.9 milyar TL

iBeacon projesi
İETT çalışmaları bünyesinde yolcuları bilgilendirmeye yönelik çalışmalara da hız verileceğini ve Bluetooth 4.0 teknolojisi kullanan iBeacon cihazlarının kullanımına da başlanacağını belirten Emecen: "Otobüse binen yolcularımıza araç içindeki ihtiyaçlarına yönelik bildirimler göndereceğiz. Görme engelli yolcularımıza durak geçiş anonsları ve inecekleri durağa gelmesine yakın akıllı telefonları üzerinden sesli mesajlar verilmesini sağlayacağız..." dedi. 

Şoförlere öfke kontrolu terapisi
İETT Genel Müdürü Emecen, özellikle son dönemde şoför ve yolcular arasında yaşanan tartışmaların sebebiyet verdiği kazalara da değinerek:

"Çalışanları motive etmek için bir dizi çalışma başlattık. Çalışan eğitimine büyük önem veriyoruz. Başta şoförler olmak üzere çalışanların becerileri, kriz yönetimi, yolcularla iletişim, öfke kontrolüne yönelik eğitimler vereceğiz..." şeklinde konuştu.