İFM Merkez Bankası ihalesinde düğüm önümüzdeki hafta çözülecek

TOKİ İstanbul Finans Merkezi'nde yer alacak Merkez Bankası binası ihalesinin ilk oturumunu tamamladı. İhalenin kazananı önümüzdeki hafta düzenlenecek ikinci oturum sonrasında netlik kazanacak

İFM Merkez Bankası ihalesinde düğüm önümüzdeki hafta çözülecek

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı,  İstanbul Finans Merkezi büyesinde faaliyetlerini sürdürecek, Merkez Bankası Binası'nın yapım ihalesinin ilk oturumunu tamamladı. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, ihalenin ilk oturumunda en yüksek teklifin 445 milyon 144 bin 524 TL ile YDA İnşaat tarafından verildiğini belirterek, ihalenin önümüzdeki hafta yapılacak ikinci oturum sonrasında netlik kazanacağını söyledi. 

İFM Merkez Binası ihalesinde ilk etap tamamlandı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın İstanbul Finans Merkezi bünyesinde inşa edilen binasına ilişkin ihalenin ilk oturumunda en yüksek teklifi YDA İnşaat verdi. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan 445.1 milyon TL'lik en yüksek teklifin birinci oturumunun ardından ihalenin ikinci oturumunun önümüzdeki hafta yapılacağını ve sürecin bu oturumun ardından netheşeceğini söyledi. Turan, inşaatın yapımının, arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı modeli ile inşa edileceğini ve arsayı satın alan şirketin arsa üzerinde proje geliştireceğini belirterek: "Elde ettiği gelirin satışta belirlenen oranını da arsa payı olarak TOKİ'ye bırakacak..." değerlendirmesini yaptı

Yılda 20 milyar Euro'luk gelir bırakacak dev proje: İstanbul Finans Merkezi

İstanbul Finans Merkezi'nin Kamu ayağında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu-BDDK ve Sermaye Piyasası Kurulu-SPK Binalarının ardından, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası İhalesi ile de İstanbul Finans Merkezi için büyük önem taşıyan bir bina için de önemli bir adım atılmış olacağına dikkat çeken TOKİ Başkanı Turan:

"İnşaatları süren Sermaye Piyasası Kurulu ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun ardından TMB Binası ile İstanbul Finans Merkezi'nin kalbini oluşturacağız. Yaklaşık 3 milyon metrekarelik alan üzerinde gerçekleştirilecek İstanbul Finans Merkezi projesinin 768 bin metrekaresi TOKİ tarafından inşa edilecektir..." şeklinde konuştu. Turan, İstanbul Finans Merkezi sayesinde yılda elde edilecek gelirin de 20 milyar Euro düzeyinde olduğunu hatırlatarak: "Finans merkezi olabilmek için, Pekin, Varşova ve Dubai gibi kentlerle bir yarış halinde İstanbul. Burada Merkez Bankası, Ziraa Bankası, Vakıflar Bankası BDDKve SPK gibi kamu kurumlarının inşaatları yer alacak. Aynı zamanda Türkiye Varlık Fonu gibi kurumlar da burada güçlenecek. Reel sektörün tüm ihtiyaçlarına burada yanıt bulacağız..." şeklinde konuştu. 

Türkiye'yi devler ligine hazırlıyoruz

İstanbul Finans Merkezi aracılığıyla TOKİ'nin Türkiye'yi devlet ligine hazırladıklarını dile getiren Başkan Turan "50 bin çalışan ve 25 bin ziyaretçi yanında, 11 bin oturan insan burada toplanacak. Günde 90 bine yakın insan sirkülesyonu oluşacak. Bu bölge iş ve alışverişiyle kendi ekonomisini de yaratan bir yerleşim birimine dönüşecek. Böylece yaklaşık 3 milyar lira yatırım maliyetli bu proje ile İstanbul'a yeni bir İstanbul eklenmiş olacak..." dedi.