İFM'de kamu binalarının temelleri yarın atılıyor

İstanbul'un dev finans yatırımı İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nde yer alacak iki kamu kuruluşu SPK ve BDDK binalarının temelleri yarın atılıyor.

İFM'de kamu binalarının temelleri yarın atılıyor

İstanbul'un dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri haline getirmesi beklenen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nde yer alacak iki kamu kuruluşu Sermaye Piyayasası Kurulu-SPK ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu-BDDK binalarının temelleri yarın atılıyor.

Başbakan Binali Yıldırım'ın katılacağı tören
T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından inşa edilecek projelerin temel atma törenine Başbakan Binali Yıldırım'ın da katılımı bekleniyor. 

İş dünyasından destek
İstanbul Finans Merkezi'nin İstanbul'un dünyada fon akımının ana yollarından biri haline getireceğini söyleyen İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, İstanbul'un küresel bir finans merkezi olma yolunda önemli adımlar attığına dikkat çekti. Çağlar, dünyanın parasının İFM yatırımı ile İstanbul'a akacağını belirterek:

"Yıllardır el birliği ile geliştirdiğimiz küresel İstanbul markasının finans ayağı da böylece tamamlanmış olacak. İstanbul; Londra, Frankfurt, New York gibi önemli bir finans merkezi haline dönüşecek..:" ifadelerini kullandı. 

İFM'de kamu binalarının temelleri yarın atılıyor

Asya ve Avrupa'yı birleştiren köprü
İstanbul'un Asya ve Avrupa'yı birleştiren köprü niteliğini taşıdığını ve 4 saatten daha kısa süre içinde 56 ülkeye uçuş imkanı sunduğunu da hatırlatan Çağlar, İstanbul Finans Merkezi'nin istihdama sunacağı katkıya da vurgu yaptı. Çağlar, rakip kentlerde olduğu gibi İFM'nin de pozitif ayrımcılığa tabi tutulmasını isteyerek:

"Fiziki altyapının yanında yasal altyapı olarak da özel bir teşvik mekanizmasının kurgulanmasında büyük fayda var. Özellikle İFM dahilindeki finansal ve mali hizmetlerin vergisel ve ticari yapılarında yeni bir kurgu gerekli. Finansal ürün sayısı artmalı. İhtisas mahkemeleri de bu piyasa için olmazsa olmazlardan" şeklinde konuştu. 

Firma Bilgisi: Toki
Proje Bilgisi: Istanbul Finans Merkezi