İFM'deki kamu binaları 3 milyar TL'ye mal olacak

TOKİ, İstanbul Finans Merkezi'nde yer alacak SPK ve BDDK binalarının temellerini gelecek hafta atacak. Merkez Bankası binası için ise ihale aşamasına gelindi

İFM'deki kamu binaları 3 milyar TL'ye mal olacak

İstanbul Finans Merkezi'nde yer alacak SPK ve BDDK binalarının temelleri gelecek hafta atılacak. T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, Merkez Bankası binası için ise ihale aşamasına gelindiğini açıkladı. 

İFM'nin 3 önemli kamu binası için süreç başladı
İstanbul Finans Merkezi'nde yer alacak 3 önemli kamu kurumundan iki tanesinin binalarında temel atma işleminin gelecek hafta gerçekleştirileceğini söyleyen Turan, bu yapıların proje büyüklüğünün 3 milyar TL'yi bulacağını söyledi. Sermaye Piyasası Kurumu ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'na ait olacak bu bu binalara ek olarak Merkez Bankası binası için de imza aşamasına gelindiğini vurgulayan Turan:

"BDDK ve SPK binaları için süreç başlıyor. İhaleler tamamlandı, projeler sona erdi. İlk kazmayı haftaya vuracağız. Bu projelerin 2-3 yıl içinde tamamlanmasını planlıyoruz." şeklinde konuştu. TOKİ başkanı ayrıca Merkez Bankası kampüsünde de ofis, ticaret alanı ve bir de otelin yer alacağını söyledi. 

Kamu binalarında sona doğru
BDDK binasında, yüklenici firma arsa karşılığı satış geliri olarak 1 milyar 861 milyon TL, idare payı geliri olarak ise 372 milyon TL taahhüt etmişti. SPK protokolü kapsamında da 915 milyon 417 bin TL satış geliri ve 215 milyon TL de TOKİ payı gelir taahhüdünde bulunulmuştu.