İFM'den ekonomiye 11 milyar dolarlık katkı hedefi

Dünya Turizm Forumu'nda konuşan, Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO'su Dr. Önder Halisdemir yatırımın finans turizmine 11 milyar dolarlık katkı potansiyeli taşıdığını söyledi.

İFM'den ekonomiye 11 milyar dolarlık katkı hedefi

T.C. Cumhurbaşkanlığı'nın himayesinde gerçekleştirilen Dünya Turizm Fuarı'nda konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO'su Önder Halisdemir, İstanbul Finans Merkezi yatırımının "finans turizmine" yıllık 11 milyar dolarlık katkı sunabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi. Halisdemir, sürdürülebilir ekonomi için turizm, finans ve gayrimenkulün ayrı düşünülemeyeceğini de vurgulayarak, bu konuda dünyanın en önemli merkezinin Dubai olduğunu sözlerine ekledi. 

Önümüzde bir Dubai örneği var
Finans alt yapısının kurulmasıyla birlikte Dubai'nin uluslararası bir aktör haline geldiğini ve 3.2 milyon metrekarelik alanda inşa edilen İstanbul Finans Merkezi ile Türkiyeyi'de uluslararası alanda etkili bir aktör haline getirmeyi hedeflediklerini belirten Halisdemir:

"Uluslararası Finans Merkezi (İFM) ile, İstanbul’u ve Türkiye’yi uluslararası bir aktör haline getirmek. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin kurulması ile 1500 finans dükkanının faaliyete geçeceğini tahmin ediyoruz. " dedi. 

İFM'den ekonomiye 11 milyar dolarlık katkı hedefi

Halisdemir, İstanbul Finans Merkezi'nde yer lana 1.500 finans dükkanına her gün en az 3 kişilik gruplardan asgari 5'er ziyarete tanık olması durumunda günde 22 bin 500 kişi tarafından ziyaret edileceği bilgisini aktardı. Söz konusu ziyaret potansiyeli ve yaratacağı ticaret hacminin gerçekleşebilmesi için İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin inşa edildiği Ataşehir'in serbest finans bölgesi ilan edilmesi gerektiğine de dikkat çeken Halisdemir:

"Bu ziyaretlerde kişi başı en az 2 bin dolar harcama yapıldığını dikkate alıyoruz. Böylelikle yıllık 5 milyon 625 bin ziyaret ve toplamda en az 11 milyar dolarlık finans turizmi girdisi sağlanması mümkün." ifadelerini kullandı.