Iglo Architects neler yapıyor?

Türkiye'deki birçok şehirde ve yurt dışında mimari tasarım, proje ve uygulama alanlarında hizmet veren Iglo Architects, Parsan Sanayi Kampüsü ve ICI Fabrika ve Yönetim Binasını tasarlıyor

Iglo Architects neler yapıyor?

Iglo Architects 2001 yılında Zafer KAROĞLU ve Esen AKYAR tarafından kuruldu. Türkiye'deki birçok şehirde ve yurt dışında mimari tasarım, proje ve uygulama alanlarında hizmet veren Iglo Architects, Fransalı otomotiv şirketi Mecaplast için biri Hindistan'da, ikisi Türkiye'de olmak üzere toplam üç sanayi tesisi, Portekizli Cimpor için Ankara'da bir çimento fabrikası, Baykon için hassas terazi fabrikası, İ-lab Holding'e Logipark Lojistik Tesisleri, ApsAmbalaj için kimya fabrikası, Ortana için elektronik trafik yönlendirme ekipmanları fabrika ve yönetim binası gibi birçok endüstri yapısı tasarladı.

Mimar Zafer Karoğlu ensdüstri yapılar hakkında şu yorumlarda bulundu:

Zamanla, bir endüstri yapısının makinaları örten bir kabuktan ibaret olmadığının keşfedilmesiyle birlikte, doğru planlanmış nitelikli çalışma ortamının çalışma verimini arttırmasının yanında, kaynakların sürdürülebilirliği ve enerji tasarrufuna getirdiği çevresel ve ekonomik katkılar da fark edilmeye başlandı. Biz de Iglo Architects olarak, talep edilmediği halde zaten bu tür projelerimizde sürdürülebilirliği ön planda tutup, enerji dengesini sağlamak adına çalışmalar yapıyorduk. Bu konuda gösterdiğimiz özen karşılıksız kalmadı ve vizyon sahibi yatırımcılarla çok nitelikli projelere imza attık. Günümüzde ise endüstri yapılarının büyük değişimini destekliyor ve her tasarladığımız projede bu gelişime katkı koymaya çabalıyoruz.

Endüstri yapılarının tasarımları, barındırdığı sektöre uygun olan kimliklerle birlikte değişiyor ve gelişiyor. Bu da enerji dengesi konusunda değişkenliğe yol açıyor. Bazı sektörler için tehlikeli madde kullanımı ve atık yönetimi çok önem taşırken, bazıları içinse bu konu sadece evsel atıklar düzeyinde kalabiliyor. Mekansal olarak da metrekare ve hacim açısından farklılıklar ön plana çıkıyor. Haliyle yapıların ihtiyacı olan sürdürülebilir dönüşümü sağlamak da her proje tasarım süreci için kendine özgü bir şekilde ilerliyor.Biz de tasarladığımız projelerde, mimari planlamanın esnekliği ve fonksiyonel anlamdaki nitelikli kurgularla sağlanan verimliliğin sonucu olarak, zaman ve kaynak tasarrufu, gün ışığının en verimli kullanımı, fizik kurallarından faydalanılarak eIde edilen havalandırma, ısıtma yöntemlerinden faydalanılması, çalışan konforu gibi kazanımlara önem veriyoruz.

Iglo Architects neler yapıyor?

Iglo Architects Parsan Sanayi Kampüsü
Parsan Sanayi Kampüsü, 180.000 metrekarelik bir alana yayılacak. Tüm birimlerinin, doğal havalandırma ve aydınlatmadan optimum ölçüde faydalanacağı biçimde kurgulanan kampüste, güney ve doğu yönlerindeki çatı yüzeylerine de solar paneller entegre edilerek, güneş enerjisi üretimi hedefleniyor. Kampüs içerisinde idare ve genel müdürlük binası, Ar-Ge, bakım, atık, laboratuvar, malzeme ve lojistik binaları, peyzajla bütünleşen açık aktivite mekanları, kapalı otoparklar bulunacak olan tesisin ilk etabının 2015 yılı içerisinde, tamamının ise 2019 yılında kullanıma açılması planlanıyor.

Iglo Architects neler yapıyor?

Iglo Architects ICI Fabrika ve Yönetim Binası
Terzioğlu Holding bünyesindeki ICI Halıcılık için tasarlanan binada firmanın patchwork ve diğer halı koleksiyonlarının üretim birimleriyle beraber, Türkiye ve dünyadan sanatçı, tasarımcı ve mimarların çalışabileceği, proje geliştirebileceği atölye ve stüdyolar da yer alacak. Ayrıca LEED Gold sertifikası adayı olan yapının, misafir edeceği ünlü tasarımcılarla halı sektöründe uluslararası arenada önemli bir atölye-tasarım ve üretim merkezi olması bekleniyor. Yapı konumlandığı Tuzla Kimyacılar Organize Sanayi Bölgesi’ne de mimari ve kentsel çevre anlamında önemli bir katkı sağlayacak.

Firma Bilgisi: Iglo Architects