Iglo Architects Parsan Sanayi Kampüsü!

Iglo Architects Parsan Sanayi Kampüsü çalışmaları devam ederken, 2019 yılında açılması planlanıyor

Iglo Architects Parsan Sanayi Kampüsü!

Iglo Architects, düşük karbon salınımlı ve enerjiyi yoğun miktarda tasarruf eden, çevre dostu endüstri yapıları tasarlıyor.

Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar ortaklığında kurulan Iglo Architects’in tasarladığı endüstri yapıları, mimari planlama ve tasarım anlamında getirdiği yenilikçi ve nitelikli özelliklerle birlikte sürdürülebilir anlayışların rehberliğinde de çevresine değer katıyor.

Iglo Architects’in kurucusu Mimar Zafer Karoğlu şu açıklamalarda bulundu:
Zamanla, bir endüstri yapısının makinaları örten bir kabuktan ibaret olmadığının keşfedilmesiyle birlikte, doğru planlanmış nitelikli çalışma ortamının çalışma verimini arttırmasının yanında, kaynakların sürdürülebilirliği ve enerji tasarrufuna getirdiği çevresel ve ekonomik katkılar da fark edilmeye başlandı. Biz de Iglo Architects olarak, talep edilmediği halde zaten bu tür projelerimizde sürdürülebilirliği ön planda tutup, enerji dengesini sağlamak adına çalışmalar yapıyorduk. Bu konuda gösterdiğimiz özen karşılıksız kalmadı ve vizyon sahibi yatırımcılarla çok nitelikli projelere imza attık. Günümüzde ise endüstri yapılarının büyük değişimini destekliyor ve her tasarladığımız projede bu gelişime katkı koymaya çabalıyoruz.
Endüstri yapılarının tasarımları, barındırdığı sektöre uygun olan kimliklerle birlikte değişiyor ve gelişiyor. Bu da enerji dengesi konusunda değişkenliğe yol açıyor. Bazı sektörler için tehlikeli madde kullanımı ve atık yönetimi çok önem taşırken, bazıları içinse bu konu sadece evsel atıklar düzeyinde kalabiliyor. Mekansal olarak da metrekare ve hacim açısından farklılıklar ön plana çıkıyor. Haliyle yapıların ihtiyacı olan sürdürülebilir dönüşümü sağlamak da her proje tasarım süreci için kendine özgü bir şekilde ilerliyor.Biz de tasarladığımız projelerde, mimari planlamanın esnekliği ve fonksiyonel anlamdaki nitelikli kurgularla sağlanan verimliliğin sonucu olarak, zaman ve kaynak tasarrufu, gün ışığının en verimli kullanımı, fizik kurallarından faydalanılarak eIde edilen havalandırma, ısıtma yöntemlerinden faydalanılması, çalışan konforu gibi kazanımlara önem veriyoruz.

Parsan Sanayi Kampüsü
Parsan Sanayi Kampüsü, 180.000 metrekarelik bir alana yayılacak. Tüm birimlerinin, doğal havalandırma ve aydınlatmadan optimum ölçüde faydalanacağı biçimde kurgulanan kampüste, güney ve doğu yönlerindeki çatı yüzeylerine de solar paneller entegre edilerek, güneş enerjisi üretimi hedefleniyor. Kampüs içerisinde idare ve genel müdürlük binası, Ar-Ge, bakım, atık, laboratuvar, malzeme ve lojistik binaları, peyzajla bütünleşen açık aktivite mekanları, kapalı otoparklar bulunacak olan tesisin ilk etabının 2015 yılı içerisinde, tamamının ise 2019 yılında kullanıma açılması planlanıyor.

Firma Bilgisi: Iglo Architects