İğneada Bulgaristan’a sınır kapısı istiyor

İğneada Belediye Başkanı, Termik Santral'in yapımının askıya alınmasının ardından bölgenin turizm alanı ilan edilmesi gerektiğini söyledi

İğneada Bulgaristan’a sınır kapısı istiyor

30 Kasım 2012 / emlakwebtv
İğneada Belediye Başkanı Tahir Işık,  Beğendik Köyü sınırları içerisinde EMBA Elektrik Üretim A.Ş. tarafından kurulması planlanan ‘Trakya Entegre Termik Santral Projesi’’nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘İmar Planlarında gerekli tadilat yapılmadan bölgeye Termik Santral yapılamayacağının’ belirtilmesi üzerine askıya alındığını belirtti. Işık, halkın bölgede bir santral istemediğini, bölgenin vakit geçirmeden  Turizm Alanı ilan edilmesini, Beğendik Köyü üzerinden Bulgaristan’a sınır kapısının açılarak bölgenin kültür ve turizm alanında geliştirilmesini arzu ettiklerini belirtti.

İğneada’nın bitişiğinde bulunan Longoz Milli Parkı’nın biyolojik çeşitliliğin korunması ve Doğal Kaynak Yönetimi Hakkında GEF-2 projesi Dünya Bankası fonundan milyonlarca dolar hibe alınarak, yine Yıldız Dağları Biyosfer Projesi’nin  ise 2008 de Avrupa Birliğinden mali destekle tamamlandığını belirten Tahir Işık, ‘Bu çalışmaların sonucunda Longoz Ormanları’mızın sadece Milli Park olarak korunması değil, Biyosfer rezervi ilan edilerek, biyolojik çeşitliliğin korunmasının yanında ekonomik kalkınma ve kültürel değerlerin devamlılığı arasındaki çatışmaların sürdürülebilir bir şekilde çözülmesi hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda bölgemizin Turizm Alanı olarak ilan edilmesini ve Bulgaristan ile sınır kapımızın Beğendik üzerinden açılması sureti ile komşumuz Bulgaristan ile turizm ve kültür alanında projeler geliştirerek işbirliğimizi ilerletme istiyoruz’ dedi.

Ayrıca bölgenin gerek Istanbul’un günlük hayatından bunalanlar  için, gerek Bulgaristan’ı eko-turizm amaçlı ziyaret eden Avrupa’lı turistler için vaz geçilmez olacağını düşündüklerini, bu bakımdan tüm bölge halkının desteği ile gerek Turizm Bakanlığı gerek Orman Bakanlığı nezdinde tüm girişimleri en kısa sürede yapacaklarının altını çizdi.