Ihlamur Konağı'na görkemli açılış

Başkent’in en modern yaşlı bakım merkezlerinden Ihlamur Konağı görkemli bir törenle hizmete açıldı. Açılışa oyuncu Kenan İmirzalıoğlu da katıldı

Ihlamur Konağı'na görkemli açılış

Başkent’in en modern yaşlı bakım merkezlerinden Ihlamur Konağı görkemli bir törenle hizmete açıldı. Açılışa, Cumhurbaşkanı Vekili Sadık Yakut, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, çok sayıda siyasetçi, işadamı, sanatçı ve davetli katıldı.

Gülkaya: 'Doğum oranı düşüyor'
Açılış töreninde konuşan Ihlamur Konağı Genel Müdürü Özgür Gülkaya,Türkiye’de ortalama yüzde 8,9 düzeyinde olan yaşlanma hızının Ankara’da yüzde 13’lerde olduğunu belirterek, doğum oranı hızla düşerken yaşlı nüfus oranının da yükseldiğine dikkati çekti. İleri yaşlarda diyabet, alzheimer, demans, MS ve felç gibi nedenlerle yaşlıların beslenme bozuklukları ve yatağa bağlanma gibi sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını anlatan Gülkaya, bu nedenle yaşlı bakım merkezlerine olan ihtiyacın gitgide arttığını vurguladı.

Ihlamur Konağı’nın diğer yaşlı bakım merkezlerinden farklı olarak yaşlıların tüm ihtiyaçları düşünülerek inşa edildiğini kaydeden Gülkaya, haftanın 7 günü fizik tedavi hizmeti verdiklerini, günün 24 saati merkezde sağlık ve yaşlı bakım ekibi bulunduğunu sözlerine ekledi.

Kenan İmirzalıoğlu: 'Sosyal devlet, yaşlısına sahip çıkar'
Ihlamur Konağı’nın binasının yapımını üstlenen İmirzalıoğlu ailesi adına konuşan Nejat İmirzalıoğlu da Konağın finansmanını üstlenen amcası İbrahim İmirzalıoğlu’nun 2 yıl önce vefat ettiğini, kardeşi Feruzat Hanım’ın da rahatsızlığı nedeniyle törene gelemediğini söyledi.

Kenan İmirzalıoğlu

Toplumların gelişmişliklerinin birçok kriterle ölçüldüğünü, ancak bunlardan en önemlilerinden birinin de yaşlılara verilen değer olduğunun altını çizen İmirzalıoğlu, 'Yaşlılar için önemli olan ömrünün geri kalanını huzur, güven ve rahatlık içerisinde geçirebilmeleri. Amcam bunu gördüğü için burada harekete geçmiştir. Sosyal devlet, yani yaşlısına sahip çıkan devlet, yerel yönetimler ve varlıklı kişiler bu tür yerlere yatırım yaptığı sürece toplum kalkınacaktır’.' diye konuştu.

Yaşlı nüfusu 2023'te 10 milyon olacak
Ihlamur Konağı’nın sağlık konsunda destekçisi olan Hacettepe Üniversitesi Rektörü Abdullah Murat Tuncer ise Türkiye’de 2000’li yıllarda yüzde 5,7 olan yaşlı nüfus oranının bugün yüzde 8’lere çıktığını, 2023 yılında bu oranın yüzde 10,2’yi bulacağını belirterek, ‘’Yani 2023’te yaklaşık 10 milyon insanımız yaşlı olacak’’ dedi.

Yaşlılıkla birlikte problemlerin artmasının doğal olduğunun altını çizen Tuncer, hastanede yatanların yüzde 36’lık bölümünün yaşlılıkla ilgili hastalıklar nedeniyle tedavi gördüklerini ve sağlık harcamaların yüzde 50’lik kısmının yaşlılara yapıldığını açıkladı. Bu nedenle yaşlı bakım merkezleri vasıtasıyla bu soruna çözüm aranması gerektiğini kaydeden Tuncer, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın konuya gereken önemi verdiğini, ancak hizmetlerin yeterli seviyeye ulaşamadığını söyledi.

Yaşlıların aslında aile ortamı içerisinde bulunmaları gerektiğini ifade eden Tuncer, ancak çağın koşulları nedeniyle bunun her zaman mümkün olmadığını, Ihlamur Konağı’nda da aile ortamı bulunduğunu sözlerine ekledi.

5 yıldızlı otel konforunda
Alanında özel sektörün yaptığı en büyük yatırım olan Ihlamur Konağı Yaşlı Bakım Merkezi’nin, son derece şık bir şekilde dizayn edilen, her biriminde 5 yıldızlı otel konforunda hizmet verilen 12 bin metrekarelik kapalı alanı bulunuyor.

Ihlamur Konağı’nda kendi bakımını karşılayabilecek yaşlıların dışında alzheimer, demans, MS, felçli ve yatağa bağımlı yaşlılara da hizmet veriliyor. Merkezde 24 saat hemşire ve doktor gözetiminde tutulan yaşlıların her 20 dakikada bir kontrolü için parmak izi tur sistemi uygulanıyor.

Müzik, resim ve diğer el sanatlarının yapılacağı hobi alanı, fuaye alanı, sanat galerisi, sinema salonu, internet ve eğlence salonları, oyun alanları, konferans ve kongre salonu, kütüphane, 5 yıldızlı otelleri aratmayacak mutfak ve kafesi bulunan Ihlamur Konağı’nda profesyonel anlamda fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti veriliyor. Ihlamur Konağı’ndaki fizik tedavi merkezi ve fizik tedavi havuzu birçok hastaneden daha fazla donanıma sahip.

130 kişi kapasiteli Ihlamur Konağı’nda, tek ya da çift yataklı odalarda hizmet veriliyor.