Ihlamur Parkı’na imar

İstanbul Beşiktaş Abbasağa Mahallesi Ihlamur Yıldız Yokuşu’nda kültür varlığı olarak tescil edilen üç adet nişan taşının ve anıtsal nitelikte ağaçların yer aldığı Ihlamur Parkı’nın imara açılması iddiası mahalleliyi ayağa kaldırdı.

Ihlamur Parkı’na imar

İstanbul Beşiktaş Abbasağa Mahallesi’nde bulunan Ihlamur Parkı 21 Haziran günü panellerle çevrildi. Parka rezidans yapılacağı iddiaları mahalleliyi ayağa kaldırdı. Parkta kültür varlığı tescil edilen 3. Selim ve 2. Mahmut’tan kalma 3 adet nişan taşı yer alırken, anıtsal nitelik taşıyan ağaçlar da yer alıyor. Mahalleli ise “Nefes aldığımız tek yer burası kaldı. Parka girişimiz yasaklandı” diyor.

5 kat 30 daire
Parkın 11 hissedarından biri olan Seba İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Keçeli, “Ihlamur Parkı’nda tek bir ağaç kesmeyecek, park alanı olarak ayrılan bölüme bir santimetre bile inşaat yapmayacağız. İmarsız bir yeri imara açmadık. Arsa hep imarlıydı. Buraya gökdelen yapmayacağız. 5 katlı, 30 daireli konut yapacağız” diye konuştu. Keçeli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce 2014’de onaylanan üst ölçekli 1/5000’lik plana göre, tapusu kendilerine ait olan yaklaşık 12 dönüm arsanın 5 dönümünün yeşil alan, 4 katlı kuran kursu bulunan 4 dönümünün dini tesis alanı, yollar çıktıktan sonra kalan 2.5-3 dönümün de imarlı konut alanı olarak ayrıldığını söyledi.

 

Ihlamur Parkı’na imar

 

 

“Tek bir ağaç kesilmeyecek”
Dörtte biri kendilerine ait olan arazide yeşile ve ağaca dokunulmayacağını söyleyen Keçeli, “Yeşile inşaat yapacağız, tarihi eserleri yok edeceğiz, ağaç keseceğiz diye bir şey yok. Bu bir kentsel dönüşüm projesi. Gecekonduları kaldırıp arsamızı işgalcilerden kurtarmak istiyoruz. 5 yıl önce kısmen hisse satın aldık. Arazinin dörtte biri bizim. Dörtte üçü 4 ailenin. İnşaat yapacağımız yer, otopark ve gecekonduların olduğu yer. Yeşilin olduğu yerde tek bir ağaç kesilmeyecek” dedi.

Beşiktaş Belediyesi itiraz etti
Plana belediye başkanlığınca itiraz edildiği, ancak itirazın kabul edilmediği ve planın kesinleştiği belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi: Ancak, 330 ada 20 parsel sayılı yeri kapsayan 22 Aralık 2014 tarih ve 13113 sayılı bakanlık oluru ile uygun bulunan NİP-8080,1 Plan İşlem No’lu 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği’nin durdurulması ve iptal edilmesi yönünde İstanbul 7. İdare Mahkemesinde 2015/1152 esas dosya numarası ile başkanlığımızca açılan dava devam etmektedir.