Ihlamur Parkı'ndaki eserler için koruma kararı

İmara açılma tartışmalarıyla gündeme gelen Beşiktaş Ihlamur Parkı'nda yer alan tonozlu su deposu hakkında "korunması gerekli kültür varlığı" kararı alındı

Ihlamur Parkı'ndaki eserler için koruma kararı

Son aylarda, bir inşaat firmasının konut projesi inşası ve bölge halkının bu projeye itirazlarıyla gündeme gelen Beşiktaş Ihlamur Parkı'nda yer alan tarihi eserlerden biri hakkında tescil kararı çıktı. Kararla birlikte Ihlamur Parkı bünyesinde bulunan "Tonozlu Su Deposu"nun korunması gerekli kültür varlığı olarak" tescillendiği ve koruma altına alındığı öğrenildi. 

Tonozlu su deposu koruma altına alındı
Yeşil Alan statüsünde bulunan Ihlamur Parkı'nda, özel mülke ait alanlar dışındaki yeşil alanların imara açılmasını engellemek için süren çalışmalar kapsamında koruma altına alınan Tonozlu Su Deposu'nun koruma grubu ise 1 olarak belirlendi. 

Gecekondular tarafından "oda" olarak kullanılıyordu
Yeşil alan ve park alanı içinde alan "Tonozlu Su Deposu"na ek olarak, 3 No'lu Koruma Kurulu'nun parkı çevreleyen set duvarlarını da tescilleyerek koruma altına aldığı belirtildi. Divarların koruma grubu da 1 olarak belirlendi. 

Ihlamur Parkı için çalışmalar sürüyor
6 Ekim 2016 tarihinde gerçekleşen tescil işlemine ek olarak, geçmiş dönemlerde mesire alanı olarak değerlendirilen Ihlamur kasrı ve civarındaki 20 parsel bütünlüğünün sağlanması için de çalışmaların sürdüğü saptandı. Bu çalışmalar doğrultusunda "Ihlamur Kasrı ve çevresi ile ilgili çalışma yapılması" konusuyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün görüşünün alınması kararı alındı.