TAV Havalimanları'nda bir blok hisse satışı daha

Sera Yapı ve Tepe İnşaat, TAV Havalimanları'ndaki yüzde 3.76 oranındaki payını yurt dışı kurumsal yatırımcılara sattığını açıkladı. Satışın ardında hissede düşüş gözlemlendi

TAV Havalimanları'nda bir blok hisse satışı daha

TAV Havalimanları hissedarlarından iki inşaat şirketi, hisselerini sattığını açıkladı. Sera Yapı ve Tepe İnşaat'ın yurt dışı yerleşik kurumsal yatırımcılara yönelik olarak satışa çıkardığı hisse yüzde 3.76 oranında. Firmalar, 270 gün süre ile başka hisse satmama taahhüdü verdi. Haziran ayı içinde de Akfen Holding, TAV Havalimanları bünyesindeki yüzde 8.12 hissesini 160 milyon dolar karşılığında Aeroports de Paris'e satmak için anlaşma imzalamıştı.  TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener de, kurucu ortaklar olarak hisselerin yalnızca bir kısmının satıldığına dikkat çekerek: "TAV Havalimanları Holding'de Yönetim Kurul üyeliklerimiz ve ortaklığımız devam ediyor..." dedi.

TAV'ın halka açıklık oranı yüzde 44.3'e yükseldi

Sera Yapı ve Tepe İnşaat'ın söz konusu satışıyla birlikte, TAV Havalimanları'nın da halka açıklık oranının yüzde 44.33'e yükseldiği belirtildi. Sera Yapı ve Tepe İnşaat tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamda, TAV Havalimanları'ndaki toplam yüzde 3.76 oranındaki payın yurt dışı yerleşik kurumsal yatırımcılara satışının gerçekleştiği ve bu hususta Credit Suisse ile sözleşme imzalandığını duyurdu. 

13.6 milyon TL nominal değerli pay satışı

Söz konusu satışın nominal değeri ise 13.6 milyon TL seviyesinde. Sera Yapı tarafından satışa çıkarılan hissenin nominal değeri 2.76, Tepe İnşaat'ın satacağı hissenin nominal değeri ise 10.9 milyon TL seviyesinde. Bu payların satış fiyatı ise 1 TL nominal pay için 19.85 TL olarak belirlendiği belirtildi. 

Yurt dışı yerleşik yatırımcılara yapılan satış 13.66 milyon adet

Konuyla ilgili olarak TAV Havalimanlarından yapılan açıklamada ise yurt dışındaki yerleşik kurumsal yatırımcılara satışı yapılan hisse adedinin toplamda 13.66 milyona ulaştığı belirtildi. Açıklamada: "Hisse başına 19.85 TL'den gerçekleşen işlem sorasında paylarının satışını gerçekleştiren ortaklar, 270 gün süre ile başka TAV Havalimanları Holding payı satmama taahhüdü verdi..." ifadeleri kullanıldı. 

271 milyon TL'lik satış

Hürriyet'te yer alan habere göre bu satışlar, hissenin dünkü kapanış fiyatları ile kıyasta yüzde 5 oranında bir iskontonun uygulandığını ve toplam satış tutarının ise 271 milyon TL olarak gerçekleştiğine işaret ediyor. Satış haberi ile birlikte hissenin saat 12.35 itibarıyla yüzde 4.1 oranında kayba uğradığı ve 20.04 TL seviyesinden işlem görmeyi sürdürdüğüne dikkat çekiliyor

Hisselerin düşüş nedeni

TAV Hisselerinin satışı sonrasındaki değer kaybına ilişkin değerlendirmede bulunan TEB Yatırım Analisti Erdam Kaylı da, yüzde 5 iskontonun blok satışlarda makul bir düzeye işaret ettiğini belirterek: " Satış fiyatında yatırımcıyı rahatsız edecek bir iskonto yok. Blok satışlarda bu seviye normal. Yatırımcılar abzında fiyatlama açısından herhangi bir sıkıntı gözükmüyor." dedi. Kaylı temel problemin TAV'ın CEO'su'nun Sera Yapı hissedarları arasında yer alması olduğuna dikkat çekerek: "Genellikle bir CEO'nun hisse satması, hisse fiyatlarının doygun oldğuna işaret edebiliyor. CEO'nun pay satışı bir nedenle hisseye bir miktar satış getirmiş olabilir. " yorumunu yaptı.