İki mega proje uluslararası mükemmellik ödülü için yarışıyor

3. Havalimanı ve Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu, ABD Las Vegas'ta düzenlenen 2017 AEC Excellence Awards-Mükemmellik Ödülleri'nde ilk 8'e kaldı.

İki mega proje uluslararası mükemmellik ödülü için yarışıyor

İstanbul'un büyük metro projelerinden Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu ve 3. Havalimanı uluslararası yarışmada büyük ödül için yarışıyor. 22.5 kilometrelik uzunluğuyla İstanbul'un en büyük metro hatlarından biri olma özelliği taşıyan Kabataş-Mahmutbey Metrosu ve 3. Havalimanı projeleri, "2017 AEC Excellence Awards" bünyesinde yapılan değerlendirmede ilk 8'e kaldı. 32 ülkeden 145 projenin katıldığı yarışmada, ilk 3'e giren yatırımlar 15 Eylül Cuma günü kamuoyuna açıklanacak. 

Tüm dünyadan 145 proje yarışıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre İstanbul Avrupa Yakası'nda hizmet verecek ilk sürücüsüz raylı sistem nitelği taşıyan Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu, ABD Las Vegas'ta düzenlenmekte olan alanının en büyük ödül organizasyona 2017 AEC Excellence Awards-AEC Mükemmellik Ödülleri 2017  kapsamında 3. Havalimanı ile birlikte ilk 8'e kalma başarısı gösterdi. 32 ülkeden 145 projenin yarıştığı ödül organizasyonunda ilk 3'e giren firmalar Cuma günü, yine Las Vegas'ta düzenlenecek bir etkinlikle kamuoyuna duyurulacak. 

5D BIM standardı Kabataş-Mahmutbey'de ilk kez uygulanacak

Türkiye'de bir kamu projesinde ilk kez uygulamaya alınacak 5D BIM teknolojisi ile hayata geçirilen Kabataş-Mahmutbey Metrosu, saha imalatı sırasında karışlaşılan sorunların en aza indirginmesine olanak tanıyor. 5 boyutlu yapı modeli sayesinde maliyet ve metraj hatalarının en aza indirilmesi ile birlikte proje inşasında kolaylık maliyet ve zaman israfının da önüne geçilmiş oluyor. Henüz başlangıç aşamasında bulunmasına karşın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler daire Başkanlığı'nın tüm metro projelerini bu standarda göre ihale etmesi ise güvenilik uygulamanın yaygınlaşmasına olanak tanıyacak.

Türkiye için ilklerin buluştuğu metro

22.5 kilometrelik Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu, 2 viyadük ile birbirine bağlanan 19 istasyondan meydana geliyor. İstanbul'un en yoğun nüfusunun yaşamakta olduğu 8 ilçeyi birbirine bağlayacak olan bu hatta, 14 farklı metro hattının da entegre olması planlanıyor. Bu niteliğiyle Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Hattı, İstanbul metrosunun ana omurga merkezlerinden birini oluşturacak. Ana hattın en önemli etaplarından biri olarak kabul edilen Kabataş-Mecidiyeköy arası kazı çalışmalarının yüzde 83'lük kısmı ise şimdiden tamamlandı. Mahmutbey-Mecidiyeköy bölümünün açılışının 2018 yılında yapılmasının planlandığını açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Mecidiyeköy - Kabataş etabı için ise Beşiktaş istasyonunda sürdürülmekte olan kazı çalışmalarının tamamlanmasını bekliyor. Bu çalışmaların ise açılışı 2019 yılına ertelemesi olası gözüküyor. 

3. Havalimanı'nda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor

Ödül için yarışan bir diğer mega proje olan İstanbul'un 3. Havalimanı için de son aşamaya doğru mesafe kat ediliyor. İnşaatın yüzde 60'lık kısmının tamamlandığı tahmin ediliyor. Mayıs 2017 itibarıyla mega projeye aktarılan kaynak ise 3 milyan 800 milyon Euro'yu bulmuş durumdu. Yaz ayları öncesinde 27 binin üzerinde çalışanın istihdam edildiği projede, yaz ayları itibarıyla çalışan sayısının 30 bini aştığı açıklanıyor. Terminal kısmının kaba inşaatının da tamamlandığı projede 3 milyon metreküp beton ve 440 bin ton inşaat demiri kullanıldı. Proje için ayrıca 110 bin tonluk yapısal çelik alımı gerçekleşti. Projede ilk pistin asfaltlama işlemleri sürerken, ikinci pistin ise yıl sonunda tamamlanması planlanıyor.