İkinci el konut için uygun dönem

Eylül ayında Türkiye konut piyasası 2014'ten bugüne dek en sert satış düşüşünü yaşadı.Birinci el konutlardaki bu düşüşe rağmen, ikinci el satışlardaki hareketliliğin sürmesi olumlu bir gösterge olarak kaydedildi

İkinci el konut için uygun dönem

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Eylül 2015 döneminde konut satışlarında sert bir düşüş yaşandı. 2014 yılından bu yana gerçekleşen en büyük düşüşün ardından gözler Kasım seçimlerine çevrildi. 

İstikrarsız dönemlerde ikinci el konut satışında yükselme
Birinci el konut satışındaki bu düşüşe rağmen, ikinci el konut satışındaki hareketlilik ise devam ediyor. Sürece ilişkin bir değerlendirmede bulunan ERA Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu, siyasi ve ekonomik istikrarsızlık dönemlerinde birinci el satışındaki krize rağmen, ikinci el konutlarda hareketliliğin yaşanmasının doğal olduğunu belirtti. Ekşioğlu, yıl sonu itibarıyla gayrimenkul sektörünün yüzde 5-9 oranında yükselme yaşamasını beklediklerini vurgulayarak:

İkinci el konut için uygun dönem

"Siyasi ve ekonomik olumsuzlukların belki birinci elde durgunluk yaratıyor gibi görünse de ikinci elde tam tersi bir durum olur. Çünkü böyle durumlarda en çok franchise verdiğimiz dönemlerdir. Şu anda faal 35 ofisimiz var, 5 ofisimiz daha açılma aşamasında” dedi. 

Kıbrıs'ın yıldızı İngilizler
Türk yatırımcısının Kıbrıs'a gösterdiği ilginin her geçen gün arttığını buna karşın İngilizler'in yılda 15-20 bin konut almayı sürdürdüğünü vurgulayan Ekşioğlu:

"Türkler'in aldığı yıllık konut sayısı ise 3 bin civarında. Ülkede 155 bin TL'ye 2+1 konut tipi konut bulmak mümkün. Bu konutun aylık kirası bin 110 TL civarında; bu da 250 sterline dent düşüyor. " şeklinde konuştu.