İkinci 'Yeşil Rapido' YEM'de gerçekleşti

Ekoyapı-Ekolojik Yapı ve Yerleşimler Dergisi'nin 'Yeşil Rapido' LEED Eğitimleri serisinin ikincisi YEM'de gerçekleşti

İkinci 'Yeşil Rapido' YEM'de gerçekleşti

31 Ocak 2014 / emlakwebtv
Türkiye'de ilk kez, 'Yeşil Rapido' ismiyle organize edilen ve malzeme / bina üreticilerinin desteği sayesinde ücretsiz verilen LEED eğitimleri 2014 yılında 3 organizasyon ile devam edecek.

İkinci 'Yeşil Rapido' yeşil malzeme üretici-temsilcileri destekledi
İkinci 'Yeşil Rapido' ücretsiz LEED Eğitimini yine yeşil malzeme üretici-temsilcileri destekledi. Etkinliğe Isıcam Konfor ve ETY İnşaat platin sponsor, Dörken Sistem ve Interface Türkiye altın sponsor, Chelsea, Novawood ve Sapa Sistem ise gümüş sponsor olarak destek verdiler.

'Yeşil Rapido'da dopdolu bir gün
24 Ocak 2014 tarihinde Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) gerçekleşen Yeşil Rapido Vol-2 saat 8:30'da katılımcıların kayıt işlemi ile başladı. Tüm gün süren eğitim ERKE Tasarım'dan Cemil Yaman tarafından verildi. LEED eğitim programı içerisinde; Enerji ve Atmosfer başlığı altında Trakya Cam - Isıcam Konfor'dan Aytül Uğurlu, iç hava kalitesi başlığı altında; Interface Türkiye Genel Müdürü Murat Güney ve Chelsea'den Mert Çeltikçi, Novawood Genel Müdür Yardımcısı Yakup Kayataş, su yalıtımı başlığı altında Dörken Sistem Teknik Pazarlama Yöneticisi Aylin Kalav katılımcılara yaptıkları sunumlar ile hem ürünlerinin LEED sertifika sistemine katkıları hakkında detaylı bilgi verdiler, hem de eğitime renk kattılar.

Katılımcılar “Yeşil Rapido” hakkında ne dedi?
Ekoyapı Dergisi ekibi eğitim aralarında katılımcılara mikrafon uzatarak görüş ve önerilerini aldı. Eğitime Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı Malzemeleri Şube Müdürü Hülya Şentürk Üncü organizasyon hakkında: "Organizasyona Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan katılıyorum, Ankara’dan geldim. Buna benzer eğitimler olduğunu duymuştum ancak bizler için özel düşünülmüş, bu kalitede, ücretsiz ve sponsorluklarla karşılanan bu eğitimi son derece saygıyla karşılıyorum. Bize bu imkanı tanıdığınız için öncelikle Ekoyapı Dergisi'ne teşekkür ederim. Geliş amacım ve bundan sonraki hayatıma yansımasının nasıl olacağını sorarsanız; ben yapı malzemeleri bölümünde şube müdürüyüm ve sertifikasyon sistemlerinin malzeme ayağıyla çok ilgiliyim. Bildiğiniz gibi Türkiye’de özellikle malzeme konusuna çok fazla yoğunlaşılmadı, enerji ve su konusunda yoğun çalışmalar var ama biz bakanlık olarak malzemelerle ilgili neler yapabiliriz düşüncesindeyiz. Bende bu konuda biraz ilham almak amacıyla buradayım. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim, çok faydalı bir iş yapıyorsunuz."dedi.

Eğitime ENKA İnşaat'dan katılan Mimar Nurcan Sağlam; "Çevre bilincinin yapı sektöründe ne durumda olduğu hakkında ve malzemelerin kullanımına yönelik fikir sahibi olduk bugün. Enka’da biz BIM sistemi üzerine çalışmalar yapıyoruz. Enerji analizlerinde, malzeme seçimlerinde teklif verirken nelere dikkat edeceğimiz hakkında da fikir sahibi olduk. Bu konuya devam etmek istiyorum çünkü daha çok hakim olmak isterim. Güzel bir eğitim oldu teşekkür ederim."dedi.