İklim Forumu'ndan hükümete "kömür" uyarısı

Gelecek ay Paris'te gerçekleşecek olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Sözleşmesi Taraflar Konferansı öncesinde Boğaziçi Üniversitesi'nde bugün başlayan İklim Forumu kapsamında, kömüre dayalı sanayi faaliyetlerinden vazgeçmeye yönelik ortak bir çağrı yayınlandı

İklim Forumu'ndan hükümete

30 Kasım-11 Aralık tarihleri arasında Paris'te yapılması planlanan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Sözleşmesi Taraflar Konferansı öncesinde Türkiye, önemli bir iklim organizasyonuna sahne oluyor. Bugün Boğaziçi Üniversitesi'nde başlayan ve fosil yakıtı teşvik eden ekonomik sistemin eleştirisi üzerinde yükselen İklim Forumu'ndan hükümete, kömüre dayanan ticari ve sanayi aktiviteleri sonlandırma çağrısı geldi. İki gün boyunca devam edecek olan etkinlik süresince 60 toplantı ve 150 konuşmacının sunum yapması planlanıyor.

 

İklim Forumu'nda hükümete

 

İklim Forumu'ndan hükümete "kömür" uyarısı
Dün Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi'nde yapılan bir açıklamayla hükümete kömüre dayalı ticari ve sanayi aktivitesinin sonlandırılması yönünde uyarılarda bulunan 23 bilim insanı, "kömürün" iklim değişikliği konusundaki en önemli sorumlu olduğuna dikkat çekti. Akademisyenler Türkiye'ye kömüre dayalı enerji politikalarından vazgeçme çağrısında bulundu. 

Halk sağlığı tehdit altında
Küresel sera gazi emisyonlarının yaklaşık yarısından ve elektrik ve ısı üretiminden kaynaklanan emisyonlarının dörtte üçünden sorumlu olan kömürün iklim değişikliğinin birincil nedeni olduğuna dikkat çekilen bildiride, kömürlü termik santrallerin iklim değişikliği, ekonomi ve sağlık üzerinde olumsuz etkilerde bulunduğuna dikkat çekildi. 23 akademisyen tarafından hükümete çağrı niteliği taşıyan bildiride şu ifadelere yer verildi:

 

İklim Forumu'nda hükümete

 

  • Kömür ithalatının artırılmasına yönelik enerji politikaları değiştirilmeli. Planlanan yeni kömürlü termik santrallere verilen lisanslar iptal edilmeli, yeni lisanslar çıkarılmamalı
  • Kömürlü termik santrallerin sebep olduğu hava kirliliğinden kaynaklanan hastalıklar hususunda araştırmalar apılmalı
  • Kömüre verilen devlet teşvikleri en kısa sürede tamamen kesilmeli
  • Kömüre odaklı enerji politikası yerine, sürdürülebilir, düşük karbonlu ve yenilenebilir kaynaklara dayalı bir enerji politikası ve ekonomik gelişme anlayışına geçilmelidir.