İklim Zirvesi'nde "Dünya Binalar Günü" mutabakatı imzalandı

Paris'te gerçekleştirilen İklim Zirvesi'nde bir araya gelen uluslararası kuruluşlar Dünya Binalar Günü Birleşim Bildirgesi'ni imzaladı.

İklim Zirvesi'nde

30 Kasım'da başlayan ve 11 aralık'a kadar sürmesi beklenen Paris İklim Zirvesi kapsamında bir araya gelen uluslararası kuruluşlar 3 Aralık'ın "Dünya Binalar Günü" ilanı hususunda mutabakata vardı. "Dünya Binalar Günü Birleşim Bildirgesi"ni imzalayan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkan Vekili ve Uluslararası Müteahhitler Birliği Konfederasyonu Başkanı CICA Başkanı Emre Aykar, sera gazına karşı tüm paydaşların işbirliğine gitmesi gerektiğini söyledi. 

Dünya kaynaklarının yüzde 40'ını binalar kullanıyor
Bildirgenin imzası ile ilgili bir açıklama yapan Emre Aykar, bugün inşa edilen binaların yarının "bina stoklarını" oluşturacağını söyedi. Aykar, hemen harekete geçilmemesi halinde sera gazı salınımlarının onlarca yıl yükselme eğilimi göstereceklerini de belirterek:

"Oysa düşük enerji sarf eden, yenilenebilir, yeniden düzenlenebilir çözümler; güvenilir politikalar, finansman imkânları ve teknolojik işlemler kullanmak imkânı mevcuttur. Bugün, “Binalar Günü Birlik Çağrısı" kapsamında, bina sektörü olarak ülkeler bazında bu desteği vermek amacıyla, gücümüzü birleştirmeyi öneriyoruz. " dedi. 

 

İklim Konferansı'ndan

 

Bildirgede hangi kurumların imzası var
Uluslararası Müteahhitler Birliği Konfederasyonu, Paris İklim Zirvesi'nde bir araya geldiği uluslararası kuruluşlarla birlikte "Dünya Binalar Günü Birleşim Bildirgesi"ni imzaladı. Bildirge, ; UNEP; UN-HABITAT, Fransız Gelişme Ajansı (ADF) Mimarlık 2030; Uluslararası Mimarlar Birliği, Galler Prensliği Kurumsal Liderler Grubu, Uluslararası Enerji Ajansı, İklim Teknolojileri Merkezi, UNEP finansman girişimi, Dünya Yeşil Binalar Konseyi, Dünya Kaynakları Enstitüsü ve CICA gibi kuruluşların çabalarıyla hazırlandı. 

Türkiye Müteahhitler Birliği de 2014 yılının Kasım ayında kamuoyuna duyurduğu İnşaat Sektörü Bildirgesiyle sürdürülebilir inşaat prensipleri ve yaşanabilir kentler konusunu ülke gündemine taşımıştı.