İl, ilçe ve köy sınırları yeniden çizilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye'deki bütün il, ilçe ve köy sınırlarını yeniden belirliyor. Yatırımcıları yakından ilgilendiren bu karar, arazi kavgalarına da son verecek

28 Ekim 2013 / emlakwebtv

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye'nin siyasi haritasını değiştirecek bir çalışma başlatıyor. Buna göre 1924’te arazi şekilleri, akarsu yatakları ve mevcut yollara göre çizilen idari sınırlar yeniden belirlenecek. Çalışma kapsamında 81 il, 953 ilçe ve 34 bin köy sınırının baştan çizileceğini açıklayan bakanlık yetkilileri, bu durumun vali, kaymakam ve muhtarların sorunluluk alanlarını da değiştireceğini söyledi.

Yatırım planları değişebilir

Sınırların yeniden çizilmesi işadamlarının yatırım kararlarını da etkileyecek. Sınırdaki karmaşa nedeniyle daha az teşvik almak zorunda kalan şirketler, yatırım yapacakları il ve ilçeleri değiştirmek durumunda kalabilecek.

Arazi kavgası bitecek

Bu çalışma pek çok köy arasında kan davasına varan arazi kavgalarını da ortadan kaldıracak. Bu sayede köyler arasında sorun yaratan meralar, otlaklar, ormanlar ve derelerin hangi köye ait olduğu netleşecek. Yeni sınırların son şekli ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayıyla verilecek.

Proje Bilgisi: Köy