Ilgaz Dağı projesinde sona doğru

Çankırı ve Kastamonu şehirlerini birbirine bağlaması planlanan Ilgaz Dağı Tüneli delme işlemlerinde sona yaklaşıldı. Bakan Binali Yıldırım, projenin Kastamonu yönündeki delme işlemini dün gerçekleştirdi

Ilgaz Dağı projesinde sona doğru

Türkiye'nin son yıllarda geliştirdiği en önemli mega projelerden biri olan Ilgaz Dağı Tüneli'nde delme işlemlerinde sona gelindi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çankırı ve Kastamonu'yu birbirine bağlayacak ve bu şehirleri Başkent Ankara'ya daha çok yaklaştıracak projenin Kastamonu yönündeki son delme işlemini dün gerçekleştirdi.

Ilgaz Dağı Tüneli projesinde ışık göründü
İç Anadolu ile Kuzey Anadolu Bölgeleri'nin karayolu ulaşımını kolaylaştırması açısından büyük önem taşıyan Ilgaz Dağı Tüneli projesinin son delme işlemi dün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından gerçekleştirildi. 11 bin metre uzunluğundaki projede "ışık göründü".

Bir hayal gerçekleşiyor
Son açma işlemi vesilesiyle bir açıklama yapan Bakan Yıldırım, 9 Kasım 2012 tarihinde atılan temellerin ardından nihayet 11 bin metrelik tünelde ışığın göründüğünü vurguladı. Yıldırım, Bolu Dağı tünelinin 20 senede tamamlanamadığını da hatırlatarak:

"izim büyüklerimiz bu dağı aşarken, Ilgaz'ın zor şartlarını yaşarken, bugünleri hayal ettiler. Onlar hayallerini gerçekleştiremediler, hayallerini torunlarına havale ettiler. Onların torunları da sorunları, torunlarına havale etmediler ve Ilgaz Dağı'nı dize getirdiler." ifadelerini kullandı. 

Bolu nerede, Ilgaz nerede?
Bakan Yıldırım, geçmiş dönem yönetimlerini de Ilgaz Tüneli'nin yarısı uzunluğundaki Bolu Dağı Tüneli'ni 20 senede tamamlayamamış olmaktan ötürü eleştirdi. 11 kilometrelik Ilgaz Tüneli'nin 3 yılda tamamlandığını, 70 sente muhtaç Türkiye'nin yılda 60 kilometre tünel inşaat hamlesini gerçekleştiren bir ülke konumuna yükseldiğini de söyleyen Yıldırım:

"70 sente muhtaç olan Türkiye, bugün bir yılda 60 kilometre tünel bitiren ülke haline geldi. Türkiye'yi kıskanıyorlar, haklılar çünkü Türkiye, dünyanın en büyük havalimanını yapıyor. " dedi.