Ilgaz Tüneli'nde sona doğru

Ankara ile Kastamonu arasındaki karayolu yolculuğunu 1.5 saat kısaltması beklenen Ilgaz Tüneli'nde hızla sona yaklaşılıyor

Ilgaz Tüneli'nde sona doğru

Ankara ile Kastamonu arasındaki karayolu yolculuğunu 1.5 saat kısaltması beklenen Ilgaz Tüneli'nde hızla sona yaklaşılıyor. Tünelin ülke ekonomisine yılda 38.2 milyon lira katkı yapacacağı açıklandı.

Başkenti Karadeniz'e açan proje
Sürücülere zor anlar yaşatan Ilgaz Dağı'nın 8 dakikada geçilmesini sağlayacak olan Ilgaz Tüneli projesi aynı zamanda Ankara'yı Karadeniz'e bağlayacak yatırım olarak da niteleniyor Yatırımın tamamlanmasının ardından Kastamonu turizminin önemli bir sıçrama yapacağı ve bu sayede tünelin ülke ekonomisine katkısının yılda 38 milyon liranın üzerine çıkması bekleniyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Karayolları 15. Bölge Müdürü Sami Uyar, Kastamonu Diphan'dan başlayan ve Çankı Tetek'te sona eren projenin bölge ekonomisine büyük bir katkı sunacağını açıkladı.  Tünelin iki tüpünde de çalışmaların aralıksız biçimde devam ettiğini belirten Uyar: '2015 yılının sonuna kadar çalışmalarımız devam edecek. Amacımız Ilgaz Dağı tüneli geçişiyle birlikte devamındaki 15 km bölünmüş yolumuzu da sıcak asfaltla kaplayarak, Çankırı Tetek güzergahından Kastamonu'nun Diphan mevkisini kapsayan projelemizi sıcak asfaltıyla birlikte tamamlamış olarak araç trafiğine açmaktır.' şeklinde konuştu.

Ilgaz Tüneli Çalışmaları'nın 2015'te tamamlanması planlanıyor

Ilgaz Dağı'ndan korkmaya gerek yok
Açıklamasında projenin tamamlanmasının ardından Ilgaz Dağı'nın aşılma süresinin 8 dakikaya ineceğini de vurgulayan Uyar: 'Özellikle kış aylarında araçlarımız ve sürücülerimiz bu yolda sıkıntı yaşıyordu. Çoğu zaman kazalar yaşanıyordu. Kış şartları nedeniyle yolların kesildiği zamanlar oluyordu. Bu yüzden trafifin sağlanmasında büyük sorunlar yaşıyorduk. Projeyle birlikte tüm bu problemler ortadan kalkmış olacak.' şeklinde konuştu.  

Köpek Balığı ağızlı tünel girişleri
Ilgaz Dağı girişlerinin farklı biçimsel özelliklere sahip biçimde dizayn edileceğini de belirten Uyar, böylece ulaşımdaki kolaylığın yanı sıra ilgi çekici bir görsellik hedeflediklerini belirtti. Uyar, çalışmaların 2015 yılı içerisnde tamamlanacağını da vurgulayarak, çalışmalar kapsamında 1 milyon 735 bin metreküp dolgu imalatı yapılmış olacağını da sözlerine ekledi.