Ilgaz Tüneli projesinde sona doğru

İç Anadolu Bölgesi'ni Karadeniz'e bağlayacak olan Ilgaz Tünel projesinde inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Projede delme işlemlerinde sona yaklaşıldı

Ilgaz Tüneli projesinde sona doğru

İç Anadolu Bölgesi'ni Karadeniz'e bağlayacak Ilgaz Tüneli projesi'nde inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Projede açma işlemlerinin Mart ayında tamamlanması hedefleniyor.

Ilgaz Tüneli Projesi son durum
İnşaatına 201 yılında başlanan ve tamamlandığında Türkiye'nin en uzun tünellerinden biri olma özelliği kazanacak Ilgaz Dağı tünelinde kazma işlemleri sona yaklaştı. 110 iş makinası ve 613 işçi ile 24 saat sürdürülen çalışmalar çift vardiya sistemi ile sürdürülüyor. Delme işlemlerinde son 450 metreye ulaşılan projede ilk ışığın Mart 2016'da görülmesi hedefleniyor. 

2016 yılı ulaşım projeleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız...

Ankara, Kastamonu ve Sinop'a bağlanıyor
Toplam uzunluğu 227 kilometre olacak olan Ilgaz Dağı Tüneli geçiş projesi Ankara ile Kastamonu ve Sinop'u birbirine bağlayacak. Projenin yapımı ile birlikte eski ve elverişsiz yol güzergahının iptal edileceği ve yol uzunluğunun yaklaşık 5.4 kilometre kısalacağı belirtiliyor. 11.4 kilometrelik uzunluğa kavuşacak olan proje tamamlandığında yolculuk süresinin 30 dakikaya yakın bir zaman dilimi kısalacağı belirtiliyor. 

 

Ilgaz Tüneli projesinde sona doğru

 

Şu anda yalnızca bu kesimden 35 dakikata geçilebiliyor. 

Ilgaz Dağı 8 dakikada geçilebilecek
Ilgaz Dağı projesi
nin Kastamonu ile Ankara arasındaki ulaşım süresini 1.5 saate indirmesi bekleniyor. Kara yolculuğunda büyük zorluklar çıkaran Ilgaz Dağı'nın 8 dakika içinde aşılmasına olanak tanıyacak projenin Nisan 2016'da tamamlanması hedefleniyor. Projenin ülke ekonomisine yaklaşık 38 milyon 200 bin TL katkı sunması hedefleniyor.