İlgi “Teslime Hazır” olana

Konutunun bitmesini beklemek istemeyen ve risk almak istemeyen yatırımcılar, teslime hazır konut ve ofisleri tercih ediyor

İlgi “Teslime Hazır” olana

10 Eylül 2012
Bugün Gazetesi’nden Emine Açar’ın haberine göre, gayrimenkul sektöründeki yukarı yönlü ivmeyi görüp sektöre giriş yapan ve ardından birçok konut alıcısını mağdur duruma düşüren inşaat firmalarından gözü korkan konut alıcıları son dönemlerde bitmiş ve sorunu olmayan projelere yönelmeyi tercih etti.
Kira garantisi de etkili
Teslime az bir süre kaldığı gözlenen projeler de yatırımcıların radarına girdi. Bitmiş evlere talebin artması sektörün de yüzünü güldürdü. İnşaat firmalarının satış temsilcileri bitmiş veya teslime hazırlanan projelere talebin artmasını sadece güven sorunu ile açıklamanın doğru olmayacağını belirterek, "Hesabını iyi yapan yatırımcılar da bazen topraktan girip beklemek yerine kira getirisi yüksek fiyatı düşük olan gayrimenkulleri satın alarak kira gelirini hemen ceplerine koyma istiyor. Bu da bitmiş gayrimenkule olan talebi artırıyor" bilgisini veriyor.
Teslime hazır olan evlerde inşaat firmalarının kira garantisi vermesi de talebi artıran bir başka önemli unsur olarak gözleniyor. Birçok firma satışları artırmak için 1 ile 3 yıl arasında değişen zaman dilimlerinde belli bir kira gelirini yatırımcıya garanti ediyor. Bu rakam bazı projelerde bin lira bazı projelerde ise 3 bin liraya kadar çıkabiliyor.
Her keseye uygun gayrimenkul
İstanbul ağırlıklı olmak üzere Türkiye'nin her yerinde her zevke ve bütçeye uygun bitmiş  üstelik birinci el ev bulmak mümkün. Fiyatlar 1+1 tipi evlerde 75 bin liradan başlıyor ve seçilen lokasyona ve oda sayısına göre 1 milyon liraya kadar çıkabiliyor.
En çok 2+1 tercih ediliyor
Emlak uzmanları bitmiş evlerde en çok 2+1 tipinde evlerin tercih edildiğini dile getiriyor. Bu tip evleri tercih eden grupların daha çok 4 kişilik aileler olduğuna dikkat çekiliyor. Emlak satış uzmanları 1+1 tipindeki evlerin ise yeni evli ve hiç çocuğu olmayan aileler tarafından satın alındığını söylüyorlar.
Ofis pazarı hareketleniyor
TÜİK'in rakamları ofis piyasasında da hareketliliğin ve yeni pazarlama metotlarının artacağını gösteriyor. Geçen yılın ilk 6 ayına göre bu yılın ilk 6 ayında teslim edilen ofis sayısında yüzde 619,5'lik artış olduğu gözleniyor. 2011 yılında yapı kullanım izin belgesi alan ofis sayısı 41 iken bu sayı 2012 yılınında 295'e yükseldi. Teslim edilen ofislerde metrekarelerin 2010 yılına ve 2011 yılına göre düşürüldüğü gözlendi. İnşaat firmaları daha çok küçük metrekareli ofis yapmayı tercih ederek daha az binada daha çok ofissayısına ulaştı. Nitekim 2011 yılında yapı kullanım izni alan bina sayısı 599 iken bu sayı 2012'de 531'e geriledi. Buna karşı ofislerin değeri bir önceki yıla oranla yüzde 25,6 artışla 1 milyar 38 milyon 465 bin 703 liradan 1 milyar 304 milyon 784 bin 247'e çıktı.