İlk LED ışığı hangi köye uygulandı?

Master plan çalışması ile gerçekleştirilen ilk led uygulaması Portekiz’in köyü Arraiolos’da uygulandı. Led teknolojisinin ve aydınlatma kontrol sisteminin kullanımı %50 oranında enerji tasarrufu sağlayacak

İlk LED ışığı hangi köye uygulandı?

Dünya çapında el sanatları ve tarihi geçmişiyle meşhur Arraiolos köyü yerel idaresinin tarihi meydanın yeniden aydınlatılması için koyduğu hedefler sürdürülebilirlik , güvenlik ve konfordu.  Köyün tarihi mirasını korurken, halkın yaşam kalitesinin artmasını isteyen yerel idare, öncelikle aydınlatma tasarım şirketi ECLIPZ ile işbirliği yaptı. Portekizde, tamamen LED teknolojisine dayanan ilk büyük ölçekli aydınlatma çalışması olan ‘Arraiolos’un Tarihi Merkezi Kamusal Alan Master Aydınlatma Planı’ kontrol sistemini de içeriyor.

Yüzde 50 oranında enerji tasarrufu
LED ışıklı yeni plan, lamba başına yaklaşık %50 oranında enerji tasarrufu sağlayacak ve bakım masraflarını önemli ölçüde azaltacak. Kontrol  sistemi sayesinde lambalar gece boyunca isteğe ve ihtiyaca bağlı olarak  aydınlatma yapıyor. Her biri ayrı ayrı ama merkezi bir sistemden kontrol edilebilen lambalar sayesinde  %30’luk ek enerji tasarrufu imkanı sağlanıyor. Yerel idareden Armando Oliviera, 'Geceleri kamusal alanları kullananların sayısı azaldığında uzaktan kumanda yönetim sistemiyle enerji tasarrufu yapabileceğiz ve her lambanın enerji tüketimiyle ilgili daha ayrıntılı bilgiye sahip olabileceğiz' dedi.

Rivara – özel üretilen LED lamba
Schréder, ilgili projede sokak ve caddelerin aydınlatması için Rivara armatürünü  geliştirmek üzere aydınlatma tasarımcıları Rogério Oliviera ve Eduardo Gonçalves ile birlikte çalıştı. Armatür tasarımının tarihi geçmişe uygun, çevreye entegre  olduğunun altını çizen Oliviera ve Gonçalves 'Renk unsuruna, armatürün mekana uyumuna , konfor  yaratma konusuna ve verimli bir uygulama olmasına çok özen gösterdik' dedi. Kutu profil ve doğrusal olarak tasarlanan Rivara, sıcak beyaz renk sıcaklığında ışık veren 36 adet yüksek renksel geri verim katsayısına sahip LED ile donatıldı. Görsel konforu arttıran Rivara LED armatür , direğe monte edilebildiği gibi doğrudan duvara da uygulanabiliyor.

Schréder – zorluklara karşı çözüm ortağınız
Schréder, Arraiolos köyünün öncü projesinde çözüm ortağı olmaktan gurur duydu. Schréder’in Portekiz Genel Müdürü Miguel Sampaio de Mattos 'Bu öncü projede olmak, aydınlatma ve sürdürülebilirlik açısından büyük bir zorluğun üstesinden gelmek anlamını taşıyor. Schréder projelerinin kalitesi ve inovasyonu Portekiz’in tarihi köylerden birini öne çıkarttı ve enerji tasarrufuna katkı sağladı' dedi.

Proje Bilgisi: Köy