İlk yerli üretim tramvay raylara indi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un ilk yerli üretim tramvayını tanıttı ve deneme sürüşünü gerçekleştirdi

İlk yerli üretim tramvay raylara indi

27 Şubat 2014 / emlakwebtv
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un ilk yerli üretim tramvayının tanıtımını  Topkapı Tramvay İstasyonu’nda gerçekleştirdi. Başkan Topbaş, yeni araçların yüzde 50 daha az maliyetle üretildiğini belirterek, “Sadece tasarruf etmiyoruz, hem teknolojik deneyim kazanıyoruz hem de geleceğin mühendislerini yetiştiriyoruz” dedi.

Topbaş, yerli tramvay üretiminin sadece maliyet olarak değil teknolojik deneyim ve eğitim açısından da ülkeye büyük katkı sağladığını vurgulayarak, “Bu çalışma bir mühendislik harikası. Daha önce yedek parça üretimiyle başlayan çalışma bugün yerli dizayn ve yazılımlarla devam ediyor. Türkiye’de üretilen en önde gelen hafif metrolar bunlar. İki tanesi raylara indirildi. 16 tane gelecek. Siz hesaplayın ne kadar kar ettiğimizi. Ayrıca bir teknolojik deneyim kazanıyoruz. Üniversitelerimizden öğrencilerimiz geliyor, staj yapıyorlar, yakından görüyorlar, uygulamalı öğreniyorlar. Geleceğin mühendislerini teknik adamlarını yetiştiriliyor. Sadece bir vagon yapıp içine binip gidiyoruz değil. Bu bir eğitim müessesi haline geldi. Geleceğimiz kuşaklarına farklı fırsatları gösteriyor. Yarın bu öğrencilerimiz daha iyilerini yapacak” diye konuştu.

Yerli üretim ile maliyette yüzde 50 tasarruf sağlandı
Daha önce üretilen dört tramvay vagonuna ek olarak yenilenmiş yüzü ve teknolojisiyle iki yeni araç daha raylara indi. Yüzde 100 İstanbullu yerli tramvay aynı sınıfta, benzer özelliklere sahip bir araca göre yarı fiyatına mal edildi. Yeni araçlarda uçak teknolojisine yakın bir teknoloji kullanılırken muadil bir araç 3.2 milyon euro iken RTE İstanbul aracı 1.57 milyon euroya üretildi. 2014 sonuna kadar 16 yerli üretim tramvayın daha filoya katılması planlanıyor.

Tüm güvenlik testlerinden başarıyla geçti
Hem hafif metro hem de tramvay olarak kullanılabilecek bu araçlar, İstanbul'un şartlarına uygun olarak tasarlandı. Yüzde 100 İstanbullu yerli tramvay uluslararası standartlara uygun olup, akredite kuruluşların gözetiminde başta fonksiyon testleri, statik ve dinamik testler, seyir emniyeti, performans ve fren testleri olmak üzere gerekli güvenlik testlerinden geçerek uygunluk sertifikalarının alındığı öğrenildi.