İller Bankası faiz oranlarını düşürdü

İller Bankası A.Ş. belediyelere verdiği kredilerde faiz oranları ile danışmanlık ve denetim hizmet giderlerinde indirime gittiğini açıkladı

İller Bankası faiz oranlarını düşürdü

İller Bankası A.Ş. belediyeler verdiği kredilerde faiz oranları ile danışmanlık ve denetim hizmet giderlerinde indirime gitti. Yönetim Kurulu kararı ile yapılan bu değişiklikler sonrasında belediyelerin yatırımlarını daha uygun koşullarda finanse etmesi mümkün olabilecek.

İlbank'ın yeni faiz oranlar
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kuruluşu olan İller Bankası tarafından yapılan açıklamada 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yere yönetimlere tahsis edilecek kredilerde faiz oranlarının altyapı kradelirend yüzde 7, üstyapı ve diğer altyapı kredilerinde yüzde 9, malzeme ve araç gereç alımı ve kamulaştırma kredileride ise yüzde 11 olarak uygulanacağı belirtildi.  

İller Bankasından yapılan açıklamada, bundan sonra maksimum vadesi 36 ay olan malzeme ve araç-gereç alımı, kamulaştırma kredileri ile ihbar ve kıdem tazminatı kredilerinin 48 ay vade ile kullandırılabileceği ifade edildi. Böylece belediyelerin bu alanlarda daha uzun vadeli borçlanmalarının önü açılmış olacak.

Yeni faiz düzenlemesi
Konuyla ilgili açıklama yapan yetkililer belediyelere sağlanan kredilerde danışmanlık ve denetim hizmeti giderlerinde de önceki oranların düşürüldüğünü ifade ettiler. Yeni düzenlemede izleme yolu ile yapılan denetim ve malzeme alımı ile kamulaştırma denetiminde yüzde 4 olan oran yüzde 1 olarak uygulanacak. Buna göre izleme yoluyla yapılan denetim hizmetlerinde yüzde 75'lik bir indirim sağlanmış olacak. Müşterek denetim yoluyla yapılan denetimlerde bu oran yüzde 2 iken, tam kontrollük şeklindeki yapı denetimlerinde ise yüzde 3 olarak uygulanacak.

Firma Bilgisi: Iller Bankası