İller Bankası tarihi eserlere sahip çıkıyor

İller Bankası, Hatay'ın Payas ilçesindeki Sokollu Mehmet Paşa Menzil Külliyesinin restorasyonu için 6 milyon TL kredi sağladı

İller Bankası tarihi eserlere sahip çıkıyor

30 Ekim 2013 / emlakwebtv
İller Bankası, Hatay'ın Payas ilçesindeki Sokollu Mehmet Paşa Menzil Külliyesinin restorasyonu için 6 milyon TL kredi sağladı. Külliyenin, restorasyon çalışması önümüzdeki ay tamamlanarak hizmete girecek.

İller Bankası’ndan tarihi hamle
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili kuruluşu olan İller Bankası ülkemizin tarihi eserlerine sahip çıkıyor. Hatay'ın Payas İlçesinde yıllardır bakımsızlık ve ilgisizlikten kaderine terk edilmiş olan Sokollu Mehmet Paşa Menzil Külliyesi İller Bankası’nın desteği ile yeniden hayata dönüyor.

Osmanlı Padişahı II. Selim zamanında, döneminin ünlü sadrazamı Sokollu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan ve 1571 yılında tamamlanan, bünyesinde 48 dükkan, hamam, han, cami ve sübyan mektebi, tabhane gibi mekanların yer aldığı külliye yıllardır bakımsızlıktan kaderine terk edilmiş durumdaydı.

Külliye için İller Bankası 6 milyon TL. kredi sağladı
Payas Belediyesi tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğünden 49 yıllığına kiralanarak rölöve, restitüsyon çalışmaları ve restorasyon projeleri hazırlanan Külliye için İller Bankası 6 milyon TL. kredi sağladı. İlbank Adana Bölge Müdürlüğü, ayrıca restorasyon uygulamasının, projesine uygun olarak yapılması için Payas Belediye ile birlikte teknik kontrollüğünü de üstlendi.

Karaman: “Böyle bir projenin Hatay ve ülkemiz turizmine kazandırılması ayrıca önemli”
Proje ile ilgili değerlendirmede bulunan İller Bankası Genel Müdürü Tuncay Karaman, İlbank olarak ülkemizin tarihi eserlerine sahip çıktıklarını vurgulayarak "Bu önemli projenin her adımında olmak bizleri mutlu ediyor. Böyle bir projenin Hatay ve ülkemiz turizmine kazandırılması ayrıca önemli. Daha önce de Zeugma gibi büyük projelerde yer almıştık. Dolayısıyla yerel yönetimlerimizin bu yöndeki projelerini önemsiyor, bundan sonra da destek sağlamaya devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Projede sona yaklaşıldığını kaydeden Karaman, önümüzdeki aylarda çalışması tamamlanacak olan Külliyede tabhane odalarının otel, han bölümünün restaurant ve arastanın ise çarşı olarak değerlendirileceğini ve çeşitli sergi alanları oluşturacağını bildirdi.

Firma Bilgisi: Iller Bankası