İller Bankası'ndan yerel yönetimlere dev kaynak

İlbank ile uluslararası kuruluşlar arasında, yerel yönetimlerin alt yapı ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik 250 milyon Euro'luk anlaşmada imzalar atıldı

İller Bankası'ndan yerel yönetimlere dev kaynak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kuruluşu İller Bankası, yerel yönetimlerin alt yapı ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak uluslararası kuruluşlarla 250 milyon Euro'luk anlaşmaya imza attı. Avrupa Yatırım Bankası ile atılan imza ile birlikte yerel yönetimlere destek politikaları konusunda önemli bir adın atılmış oldu

İller Bankası'ndan yerel yönetimlere dev destek
Avrupa YAtırım Bankası ile imzalanan anlaşmyla birlikte "kapsamlı bir kredi" olanağının da önünün açıldığını söyleyen Turgut Dedeoğlu:

"İller Bankasının AYB'den temin ettiği, altyapı projelerine yönelik bu kredi anlaşması, geçmişte olduğu gibi bugün de bankamızın çevre koruma ve sürdürülebilir kentleşmeye verdiği önemin bir göstergesidir" şeklinde konuştu.

İstanbul St Regis Hotel'de düzenlenen imza töreninde İller Bankası Yönetim kurulu Başkanı Fuat Gedik, Genel Müdür Mehmet Turgu Dedeoğlu ve AYB Başkan Yardımcısı Pim van Ballekom hazır bulundu. İmza töreninde bir konuşma yapan Dedeoğlu, kredi anlaşmasıyla ülkemizdeki yerel yönetimlerin içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu, şebeke ve atıksu arıtma tesisi katı atık bertaraf tesisleri ve kent için ulaşım sektör proje taleplerinin gerçekleştirilmesi yolunda önemli bir adım atıldığını söyledi.

Belediyelerin söz konusu projeleri gerçekleştirmede düşmüş olduğu finansman sorunlarının aşılmasını hedeflediklerini belirten Dedeoğlu, modern kentlerin geliştirilmesi sürecine katılan uluslararası bir yatırım bankası olma hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. 

250 milyon Euro'luk anlaşma
Dedeoğlu İller bankası Kentiçi Ulaşım ve Çevre Kredisi" anlaşması kapsamında 250 milyon Euro tutarındaki anlaşmanın imzalanma aşamasının önemine de dikkat çekerek:

"Kalkınma Bakanlığı işbirliği ile Hazine Müsteşarlığımız garantisinde AYB ile imzalamakta olduğumuz bu kredi anlaşması, geçmişte olduğu gibi bugün de Bankamızın çevre koruma ve sürdürülebilir kentleşmeye verdiği önemin bir göstergesidir. Projemizin başarısı, AYB, Bankamız ve belediyelerin değil, elbette ki tüm taraflar arasındaki güvenin, işbirliğinin ve çalışmanın bir neticesi olacaktır" dedi.