İmar Kanun Taslağı'nda geri sayım

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TMMOB'nin yetkilerinde radikal kısıtlamalar getiren İmar Kanun Taslağı'nı TBMM'ye sunmaya hazırlanıyor

İmar Kanun Taslağı'nda geri sayım

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TMMOB'nin yetkilerinde radikal kısıtlamalar getiren İmar Kanun Taslağı'nın TBMM'ye sunmaya hazırlanıyor. 

TMMOB'ye Bakanlık otoritesi
Yapılacak  düzenleme ile Mimar ve Mühendisle Odaları Birliği'nin yetkilerine büyük oranda kısıtlama getirilecek. TMMOB'ya bağlı odaların idari ve mali demetimini Çevre ve Şehircilik Bakanığı'na aktaracak olan düzenleme ile, TMMOB'nin hazırladığı yönetmelikleri de Bakanlık denetimine sunuyor. Yasa Meclis'ten geçerse, TMMOB'nin yönetmelikleri değiştirmemesi halinde de yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ait olacak.

Ak Saray ve 16/9'u kurtaracak maddeler daraltıldı
Hürriyet Gazetesi'nden  Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, önümüzdeki haftalarda Meclis'e sunulması planlanan İmar Kanun Taslağı'nda daraltmaya giden Bakanlık, 67 maddeyi 25'e düşürdü. Kanun tasarısı dışında bırakılan maddeler arasında Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile 16/9 Kulelerinin affedilmesini öngören 29. madde de bulunuyor. 

TMMOB'nin Ankara çıkarması
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeye karşı çıkan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, 14 Şubat'ta Ankara'da bir eylem gerçekleştirme kararı aldı.