İmar planı değişti, yangınlar arttı

Muğla Mimarlar Odası’nın uyarılarına rağmen, imar plan değişikliğine gidilen Muğla Datça ve Bozburun yarımadalarında yaşanan yangın vakalarındaki artış sabotaj ihtimallerini güçlendiriyor

İmar planı değişti, yangınlar arttı

30 Temmuz'da Datça yaşanan ve 10 dönüm ormanlık alanın kül olmasıyla sonuçlanan yangın sonrasında gözler bir kez daha bölgeye çevrildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Muğla İl Müdürlüğü internet sayfasında yayınlanan ve Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Revizyonu Plan Hükümleri'nden hemen sonra yaşanan yangın sabotaj şüphesini güçlendirdi.

Sahiller paket tur satın alanların mı olacak?
30 Temmuz'da başlayan ve Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü ve Datça Orman Şefliği ekiplerinin havadan 2 uçak ve 3 yangın söndürme helikopteriyle kontrol almaya çalıştığı, buna rağmen 10 dönümlük arazinin tamamen kül olduğu yangın, Muğla Mimarlar Odası tarafından yapılan erken tarihli uyarıları da haklı çıkardı. Daha önce bölgeye yönelik imar planı değişikliğine itiraz eden Muğla Mimarlar Odası üyesi Necati Sağır, daha önce koruma altına alınmış bölgenin, 3'üncü derece arkeolojik SİT olma hasebiyle Kentsel Sit adı altında yerleşime açık hale' getirildiği belirtmişti. Yeni imar yasasıyla birlikte bölge halkının dış göçe zorlanacağını, herkese ait olan sahillerin 'paket tur satın alanların sahili' haline döneceğini vurgulayan Sağır:

'Knidos antik kentine çok yakın mesafedeki Bağlarözü’ne marina yapılacak. 1. derecede arkeolojik koruma altındaki bu alana marina, yapılaşma ve kirlilik anlamına gelecek. Kargı Koyu konut yerleşimine açılacak. Datça’da İskele Mahallesi’ne çok yakın bu alan sazlık ve sulak özelliğiyle çok özel, değerli bir alan. 3. derecede arkeolojik sit. Kentsel yerleşime uygun bir alan değil.” şeklinde konuşmuştu.

Bir yangından öbürüne
30 Temmuz Datça yangını öncesinde gerçekleşen Datça Aktur Tatil Sitesi karşısındaki ormanlık alanda başlayan bir diğer yangın da bölgenin imara açılmasının ardından meydana gelen benzer vakalardaki sabotaj şüphesini güçlendirdi.