İmar planlarında 5 kat sınırı geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüksek katlı yapılaşmalara yönelik eleştirilerinin artından harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni imar planlarının 5 kat ile sınırlandırılması yönündeki çalışmalarının sonuna geldi

İmar planlarında 5 kat sınırı geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın özellikle İstanbul'da yüksek katlı yapılaşmalara yönelik eleştirilerinin ardından harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni imar planlarının 5 kat ile sınırlandırılmasına olanak tanıyan düzenleme ile ilgili çalışmalarının sonuna geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki: "Yeni imar planlarında 5 kattan fazlasına izin verilmeyecek..." dedi. 

Bakan Özhasek: "5 kat sınırı gelecek"

Yüksek katlı yapılaşmalar, imar planlaı ve imar yetkisinin kullanımıyla ilgili açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, birden fazla kurumun imar yetkisini kullanmasından rahatsız olduklarını söyledi. Özhaseki, birden fazla kurumun imar yetkisini kullanımına kişisel olarak karşı çıktığını ve bunu değiştirmek için de mücadele edeceğini belirterek: "Yeni mar planlarında da 5 katın üzerine izin verilmeyecek..." ifadelerini kullandı. Düzenlediği bir basın toplantısı ile  gazetecilere açıklamalarda bulunan Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüksek katlı binalara yönelik eleştirilerini hatırlatttığı açıklamasında: "Tüm bunlar daha önceden alınmış imar kararları ile kazanılmış haklardı. Bunlara müdahale edilemedi. Ama yeni yapılan imar planlarında 5 kattan fazlasına izin verilmeyecek..." dedi.

İmar yetkisinin kullanımında yetki karmaşası

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, birden fazla kurumda imar yetkisinni bulunduğunu ve imar yetkisinin belediyede, buna karşın denetim yetkisinin ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda olduğunu söyledi. Bu yetkinin ve planların tek elden yapılmasının önemine işaret eden Özhaseki: "Planların tek elden yürütülmesi konusunda mücadele vereceğiz. Artık komşu parsele göre, parsel bazlı bir yoğunluk olmayacak. Bu adalet duygusunu zedeliyor..." şeklinde konuştu. Özhaseki, iyi niyetle çıkarılan ancak buna karşın kimi aksaklıklar barındıran yapı denetim sisteminde yer alan "yapı denetim firmalarının" müteahhitler tarafından belirlenmesi konusunda da: "Bu bazı istismarlara yor aıyor. Yeni dönemde yapı denetim firmalarının belirlenmesinde otomatik sistem kullanılacak..." dedi. 

Kentsel dönüşüm için 5 .1 milyar TL harcandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm çalışmalarına da 52 ilke belirlenen 209 risk alanı belirleme, 639 bağımsız birim ve 524 bin konut yenileme hamlesi ile devam edildiğini de belirterek kira yardımı da dahil olmak üzere kentsel dönüşüm için harcanan paranın 5 milyar 155 milyon TL seviyesine ulaştığını belirtti. Yürütülen dönüşüm faaliyetleri içinde en zor olanının şehirlerde gerçekleştiğini dile getiren Özhaseki: "Yeni banalardaki otopark zorunluluğuyla ilgili olarak da bazı düzenlemeler yapacak. Daha önce 3 daire için 1 park şeklindeydi. Şimdi her daire için olacak. Belediyelere para verilecerek otopark zorunluluğundan kurtulmanın da önüne geçilmeye çalışılacak" ifadelerini kullandı. 

Tuzla'ya kimyasal atan cezalandırılacak

Geçen hafta içinde Tuzla'da vatandaşların ve yetkililerin solunum güçlüğü çekmesi ile fark edilen kimyasal atık olayıyla ilgili olarak da, kimyasal maddenin ve hangi sektörlerde kullanıldığının tespit edildiğini söyleyen Mehmet Özhaseki: "Bundan sonra görev işi savcılarda. Sorumlulara Çevre Kanunu uyrınca yasalarda bulunan en ağır cezayı vereceğiz..." dedi.