İMİB, ihracat artışı için Urge Projesi’ni başlattı

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, URGE Projesi kapsamında “Doğal Taş Pazarlama Takımı” ile ilk yurtdışı faaliyetini, 10 firmanın katılımıyla Brezilya’da başlattı

İMİB, ihracat artışı için Urge Projesi’ni başlattı

11 Mart 2014 / emlakwebtv
Ekonomi Bakanlığı’nın “2010/8 Sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesine İlişkin Tebliğ”i kapsamında ‘Doğal Taş Pazarlama Takımı’nı hayata geçiren İMİB, proje ile Türk doğal taş sektörünün global pazardaki konumunu güçlendirerek, üretici firmaların ürün ve hizmet kalitelerini artırmayı hedefliyor. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği proje kapsamında ilk yurt dışı faaliyetini 10 firmanın katılımı ile Brezilya’ya gerçekleştirdi. Brezilyalı alıcı firmalarla bir araya gelen Türk üreticileri, Türk doğal taşlarını tanıtarak ikili iş görüşmeleri yapma fırsatı yakaladı.

Doğal Taş Pazarlama Takımı, Brezilya’da 22 firma ile görüşme halinde
Doğal Taş Pazarlama Takımı, Brezilya’daki ilk durağı olan Sao Paulo şehrinde Brezilyalı firmalar ile bir araya gelerek, 22 farklı Brezilyalı alıcı firma ile toplam 107 görüşme yaptı. Gezinin ikinci ayağında Espirito Santo eyaletinin Vitoria şehrinde düzenlenen 2014 Vitoria Doğal Taş Fuarı’na milli katılım organizasyonu gerçekleştirildi. Altmış farklı ülkeden 25 bini aşkın ziyaretçinin katıldığı fuar, Türk doğal taşlarının tanıtımı için önemli bir araç oldu. Ayrıca firmaların Brezilya doğal taş pazarını yakından tanıması ve doğal taş konusunda – özellikle granit üretimi - son teknik gelişmeleri takip etmeleri amacıyla Granito Zucchi Ltda ve Cosentino Latina Ltda tesislerine teknik gezi de düzenlendi.

Çoker: “İMİB olarak sektörümüzün gelişimi için benzer pprojlere devam edeceğiz”
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Can Çoker konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “İMİB olarak sektörümüz için çok faydalı olacak bir projeyi daha hayata geçirmekten son derece mutluyuz. URGE kapsamında çalışmalarına başladığımız ‘Doğal Taş Pazarlama Takımı’ projemizin en önemli adımlarından biri olarak ilk yurt dışı faaliyetimiz için Brezilya’daydık. Son derece verimli geçen ticaret heyetimiz sonucunda firmalarımız Türk doğal taşlarının tanıtmanın yanı sıra Brezilyalı alıcı firmalarla ikili iş görüşmeleri fırsatı yakaladı. Pazardaki konumumuzu güçlendirmek ve ihracatımızı artırmak için bu ve benzeri projelerin son derece yararlı olduğuna inanıyoruz. İMİB olarak sektörümüzün gelişimi için önümüzdeki dönemlerde de benzer projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.