İMİB'den genç yeteneklere destek

İMİB tarafından düzenlenen Doğal Taş Tasarım Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu. 500 başvurunun yapıldığı yarışmada, 16 tasarım ödüle layık görüldü

İMİB'den genç yeteneklere destek

İMİB tarafından düzenlenen "Doğal Taş Tasarım Yarışması"nın 5.'si tamamlandı. Toplam 500 projenin başvuru yaptığı yarışmada 16 çalışma ödül almaya layık görüldü. 

İMİB'den genç tasarımcılara
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği genç tasarımcılara desteğini sürdürüyor. Birlik tarafından geleneksel hale getirilen Doğal Taş Tasarım Yarışması'nın beşincisinde kazananlara ödülleri törenle verildi. 500 adet başvurunun yapıldığı yarışmada 16 tasarım ödüle layık bulunurken, öğrenci alanında 248, projesyonel alanda ise 252 başvuru geldi. 

Adayların ödülü kazanmasında belirleyici kriter, doğal taşın kullanım alanının genişletilebilmesi, üretilebilirlik, çevreye duyarlılık ve ihracat potansiyelinin yanı sıra  yaratıcılık ve kullanım-işlevsellik olarak belirlendi. 

Bizim tasarımlarımız dünya pazarlarına çıkabilir
İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, katılımcıların imzasını taşıyan ürünün fabrika ve atölyelerde işlenebilir olması gerektiğini vurgulayarak:

"O zaman tasarımınızı öyle yapın ki, biz bunu üretebilip, birilerine verelim, siz de para kazanın. Ürettiğiniz ürün derece alsın almasın bunları bir kitapçıkta toplayalım, telif hakkını da size verelim. Süreç içinde bir gün sizin tasarımlarınız da dünyanın çeşitli ülkelerinde yerini alabilir..." ifadelerini kullandı. 

Ödül kazananlar
-Öğrenci dalı:

BirinciRestpoint tasarımı: Barış Taşlık
İkinci: Junior Bath tasarımı: Metin Özhan ,
Üçüncü: Helis tasarımı: Fidan Hazal Can

Diğer taraftan Evren Yazıcı Tube isimli tasarımıyla; Çiğdem Karaata Hidden isimli tasarımıyla, Hilmi Yağız Türkyılmaz ise Ledhenge isimli tasarımıyla mansiyon ödülü aldılar.