İMOB 2013, dünya mobilya sektörünü buluşturacak

Bu yıl 9. kez düzenlenen İMOB 2013, 173 ülkeye ihracat yapan Türk mobilya sektörünü buluşurmayı hedefliyor

İMOB 2013, dünya mobilya sektörünü buluşturacak

3 Ocak 2013 / emlakwebtv
Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği'nin (MOSDER) liderliğinde bu yıl 9. su organize edilen, "İstanbul Mobilya Fuarı" (İMOB 2013) 29 Ocak - 02 Şubat 2013 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi / CNR Expo'da gerçekleştirilecek. İMOB 2013, 173 ülkeye ihracat yapan Türk mobilya sektörünün en güzel örneklerini gözler önüne sermeyi hedefliyor. Geçen yıl tüm dünyadan 103 ülkenin katılımıyla yeni iş alanlarının açılmasını sağlayan fuar, bu yıl da mobilya sektörünün merkezinde yer alacak.

Koleksiyonlar sergilenecek
Fuara katılan 300'ü aşkın katılımcı ve binden fazla marka, 100 bin ziyaretçi beklenen İMOB 2013 aracılığıyla iş alanlarını genişletecek. Toplam dokuz salonda gerçekleştirilen İMOB 2013, Türk markalarının dünyaya sunulan vitrini olurken, Avrupa'dan Asya'ya Ortadoğu'dan Afrika'ya geniş coğrafyadaki mobilya profesyonellerinin her yıl merakla beklediği fuar olma ayrıcalığı taşıyor.

Bir çok dünya ülkesinde mobilya firmalarının konsept bütünlüğü olmadan yaptıkları satışlar, ithalat yapan markaları lojistik anlamında zora sokarken, Türk firmalarının tek bir marka altında yemek odası, yatak odası, oturma odası vb. konsept bütünlüğünün var olması, tek bir konteynerda bir mağaza dolusu ürün sevk edilmesine olanak sağlıyor. Bu da ithalat yapan firmaların maliyetlerinin düşük olmasına neden oluyor.

Yüzde 20'sini İMOB oluşturacak
2012 yılında 2 milyar dolar ihracat rakamını aşacak olan mobilya sektörü, başta Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Türki Cumhuriyetler olmak üzere, dünyanın birçok ülkesine gerçekleştirilen ihracat oranıyla da göz dolduruyor. İMOB 2013, bu yıl da diğer yıllarda olduğu gibi mobilya sektörünü farklı bir konseptte buluşturarak, katılımcılarına yepyeni ayrıcalıklar sunmaya devam edecek. Geçen yıl 80.000 kişinin ziyaret ettiği fuara bu yıl 100 bin / katılımcı / ziyaretçi bekleniyor. 2014 yılı ihracat hedefinin yüzde 20'sinin, yani yaklaşık olarak 480 milyon dolarlık kısmının İMOB sırasında gerçekleşeceği tahmin ediliyor.