İMOB'a yabancı ziyaretçiler damga vurdu

Dünyanın en önemli mobilya sektörü buluşmalarından biri olan 12. İstanbul Mobilya Fuarı 30 bin yabancı ziyaretçinin katılımına tanık oldu

İMOB'a yabancı ziyaretçiler damga vurdu

26 Ocak-31 Ocak tarihleri arasında CNR Expo'da gerçekleştirilen 12. İstanbul Mobilya Fuarı'na yabancılar büyük ilgi gösterdi. Fuar 30 bin yabancı tarafından ziyaret edildi.

İhracatta İMOB'un payı
Toplamda 524 firmanın katıldığı dev etkinliği değerlendiren MOBSAD Başkanı Adnan Bostan, 5 kıtada 200'den fazla ülkeye ihracat yapan Türk Mobilya sektörünün 2015 yılındaki ihracat rakamını 2.7 milyar dolara çıkardığını söyledi. Bostan, söz konusu rakamı 1 milyar dolarlık kısmının önemli iş bağlantılarına tanık olunan İMOB'da kurulduğu bilgisini vererek:

"Bu sene de fuarda, iş hacmimizi yüzde 20 oranında arttırarak 1.2 Milyar Dolar’a çıkardık. Mobilya ihracatının yüzde 90’ını temsil eden kobi ölçekli firmaların yer aldığı İMOB, sektörün gerçek gücünü temsil etti. Zanaatkar yönü ön planda olan, yüksek katma değerli mobilyaları sergiledik" ifadelerini kullandı.

İMOB'a yabancı ziyaretçiler damga vurdu

150 bin ziyaretçiden 30 bini yabancı
İran'a yönelik ambargonun kalkmasının ardından fuara en çok katılım gösteren ilk 3 ülke arasına İranlıların girdiğini, fuarı ziyarete gelen her 100 yabancıdan 7'sinin İranlı olduğunu söyleyen Bostan, İran'ın deva potansiyeliyle dünya ticaretine açıldığını da hatırlattı. Bostan, ambargonun kalkması ile mobilya sektörünün hareketlilik kazanacağını da belirterek:

"sektörüne hareket kazandırdı ki bu sene fuara katılan her 100 yabancıdan 7’si İranlıydı. Fuara baktığımız zaman İranlılar ciddi iş bağlantıları kurdular. Yüksek katma değerli mobilyalar üzerine İranlıların büyük bir ilgisi var. Ancak İran’ın bankacılık sorununu düzenlemesi gerekiyor." dedi.