İMSAD: Türkiye'de istihdamın yüzde 20'sini inşaat sektörü sağlıyor

İMSAD Başkanı Hüseyin Bilmaç, inşaat sektörünü ve inşaat malzemeleri üretim süreçlerini, 2023 vizyonunda değerlendirdi

İmsad Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç, emlakwebtv kameralarına verdiği röportajda, İnşaat Malzemelerinin, gelişimi üretim ihtiyaçları ve 2023 hedefleri için yürüttükleri çalışmaları anlattı.

Makro ekonomik hedeflerinden bahseden Bilmaç, "100 milyar dolarlık bir yurtiçi pazarı yaratmak ve 100 milyar dolarlık da ihracat yapmayı hedefliyoruz" dedi. Bilmaç sözlerini söyle sürdürdü:
"Şu anda yurtiçindeki pazar 50 milyar dolar civarında, yurt dışı ihracatımızda 20 milyar dolarlar civarında, yani demek ki daha çok yapılacak şey var önümüzde. Bunların sürdürülebilir kılınması için neler yapılıyor:
Öncelikle kaynak kullanımı çok önemli, çünkü inşaat malzemeleri üretiminde birçok alt kalemde Türkiye'nin hammaddeleri kullanılıyor. En büyük giderimiz bu noktada enerji. Özellikle çimento ve demir-çelikte, seramikte, yalıtım malzemelerinin bir kısmının üretiminde ciddi anlamda enerji kullanılıyor, ama bunların ekonomiye dönmesi, bunların üretiminde yaratılan istihdam ve bizim bunları sürekli kılmamız için sürekli yaptığımız yatırımlar, Türkiye'de çok önemli bir sektörü dinamik olarak ayakta tutuyor. Yaklaşık 5 milyon kişi bu sektörden ekmek yiyor buda Türkiye'nin toplam istihdamının yüzde 20'si zaten. Bu oranın artması için 2023'e yönelik hedeflerimizde, sürekli yeni yatırımlar, yeni kaynak kullanımı, yeni arayışlar, yeni ihracat hedefleri var. Bunlarla ilgili hepimiz 5'er yıllık dönemlerle planlarımızı yaptık zaten."