İMSAD uyarıyor, güç kaybının önüne geçilmeli

İMSAD’ın düzenlediği yılın 3. Ekonomi toplantısında, TUİK 2. Çeyrek raporları , Türk inşaat sektörünün geleceği ve sürdürülebilir binalar konuşuldu

12 Eylül 2012 / emlakwebtv
İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD)’nin düzenlediği yılın 3. Ekonomi Toplantısı’nda, TUİK 2012 2. Çeyrek raporları, Türk inşaat sektörünün geleceği ve Sürdürülebilir binalar konuları tartışıldı.
Toplantının açılışını yapan İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç, “Ekonominin can damarı olan inşaat sektörümüzün son dönemdeki görünümü olumlu değil. 2009 yılında gördüğümüz negatif gelişme dönemlerinden bu yana ilk defa sektör sıfırlı büyümelere yaklaştı. Ülkemizin yüzde 4 büyüdüğü bir ortamda bu yıl için inşaat sektörü büyüme beklentimizi yüzde 7 civarında belirlemiştik ancak genel büyümenin yüzde 3’ü aşmaması durumuna uygun olarak görünen o ki sektörel büyümemizi de eksi yönde revize etmemiz gerekecek” diye konuştu. Sözlerine Sürdürülebilirlik ve yeşil binalar konusuna değinerek sürdüren Bilmaç, “Yaşadığımız gezegene bizler ne yazık ki iyi davranmadık” dedi.
İMSAD Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin de inşaat sektöründe bir ivme kaybı olduğunu ve ikinci 6 ayda sektördeki gelişimin ekonomideki gelişime bağlı olduğunu belirterek “2.çeyrek büyüme sonuçlarının açıklandığı bugünlerde yumuşak inişin sonunun gelip gelmediğini merak ediyoruz. Küresel ekonomide zaten var olan risklere yenileri de eklenebilir mi hep beraber göreceğiz” dedi.
Toplantıda Kentsel Dönüşümle Yeni bir döneme girileceği belirtilirken, sürdürülebilir bina ve sürdürülebilir yeşil kavramlarının da üzerinde duruldu. Toplantıda Yaptıkları uygulamaları reel örnekleriyle paylaşan Soyak CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel ise, “Yaptığımız çalışmalar sonucunda gördük ki, mevcut binaları iyileştirmek, yeni bir HES yatırımı yapmaktan 6,6 kat daha verimlidir”  dedi. ULI Türkiye Başkanı ve Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sur ise, yeşil bina değerlemesi, yeşil krediler ve sürdürülebilirlikte devletin rolünü irdeleyerek, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği’nin Türkiye Yeşil Bina Standartları’nı hazırlama çalışmalarından bahsetti.