İMSAD'dan yaşanabilir dünya çalıştayına katkı

Türkiye İMSAD-Global Compact Türkiye çalıştayında "İnsan Hakları ve Yolsuzlukla Mücadele" konusu ele alındı.

İMSAD'dan yaşanabilir dünya çalıştayına katkı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) ile imzacısı olduğu dünyanın en yaygın sürdürülebilirlik platformu UN Global Compact’ın (Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi) Türkiye Ulusal Ağı olan Global Compact Türkiye’nin düzenlediği, inşaat malzemeleri sektörünün ilk çalıştayı TÜSİAD merkezinde gerçekleştirildi. 

İnsan hakları ve yolsuzlukla mücadele
Türkiye İMSAD üyesi firma temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen çalıştayda, daha yaşanabilir bir dünya için UN Global Compact’ın önerdiği 10 evrensel ilke, “İnsan Hakları, Çalışma Standartları, Çevre ve Yolsuzlukla Mücadele” başlıkları altında değerlendirildi. Türkiye İMSAD, UN Global Compact platformuna geçtiğimiz yıl üye olarak katılmıştı. 

Yaşanabilir bir dünya için çalışmak
Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yılmaz Argüden, düzenlenen çalıştayda yaptığı konuşmada; iş dünyasını, iş gücünü, sivil toplumu, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumlarını, Birleşmiş Milletler ile bir araya getiren ve geniş yelpazede bir paydaş grubunu temsil eden UN Global Compact’ın, dünyayı daha yaşanabilir hale getirme hedeflerini anlattı. Dr. Argüden, “UN Global Compact, başta iş dünyası olmak üzere kurumların ‘İnsan Hakları, Çalışma Standartları, Çevre ve Yolsuzlukla Mücadele’ başlıkları altında belirlenen 10 evrensel ilke ışığında faaliyetlerini sürdürmeye teşvik etmektir. UN Global Compact, imzacısı olan kuruluşları Birleşmiş Milletler’in kalkınma çalışmalarına ortak etmektir” dedi.

Türkiye İMSAD Genel Sekreteri Aygen Erkal da konuşmasında, Türkiye İMSAD’ın geçtiğimiz yıllarda, Küresel Raporlama Girişimi’nin (GRI) G4 rehberi kapsamında, dünyada alanında sektörel bir sivil toplum kuruluşu tarafından ilk olarak sürdürülebilirlik raporu hazırladığını ve sürdürülebilir üretime rehberlik ettiğini belirtti. Dünyada sürdürülebilir ekonomik büyümeyi tehdit eden küresel, çevresel ve toplumsal sorunlar olduğunu ve bu sorunların inşaat malzemesi sektörü için de bir risk oluşturduğuna işaret eden Aygen Erkal, “iklim değişiklikleri, çevreci yaklaşımlar, çalışma standartları gibi birçok alanda şirketlerin üstlendikleri roller bugün her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Müşteri beklentilerinde de büyük değişimler yaşanıyor. Eskiden üretebilmek yetkinlikti, şimdi ise esas olan ‘sürdürülebilir ve verimli üretkenliktir. Türkiye İMSAD, sürdürülebilirliği, var olmanın en büyük şartı olarak görmektedir” dedi.