İncirli Söğütlüçeşme metro hattı ihalesi 11 Kasım’da yapılacak

Boğazın altından geçecek metro projesi olan İncirli Söğütlüçeşme metro hattı ihalesi 11 Kasım 2014’te gerçekleştirilecek.

İncirli Söğütlüçeşme metro hattı ihalesi 11 Kasım’da yapılacak

Boğazın altından geçecek ve Marmaray’ın kardeşi olarak nitelenen İncirli Söğütlüçeşme metro hattının ihalesi 11 Kasım’da yapılacak. Projenin etüt çalışmalarının 2015 yılında tamamlanması hedefleniyor.

2023’e kadar tamamlanacak

2023 yılına kadar hizmete açılması planlanan İncirli-Söğütlüçeşme metro hattı, toplamda 15 istasyondan meydana gelecek. Sadece 30 dakikada iki bölgeyi birbirine bağlayacak hattın geçeceği İstanbul ilçeleri ise şunlar olacak; Bahçelievler, Güngören, Zeytinburnu, Eyüp, Beyoğlu, Kağıthane, Beşiktaş, Üsküdar ve Kadıköy.

28 kilometrelik uzunluğuyla Boğazın her iki yakasını birleştirecek İncirli Söğütlüçeşme metrosu güzergahı, Kuruçeşme ile Beylerbeyi arası olacak.

Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılması planlanan proje, Bakırköy Beylikdüzü, 3'üncü Havalimanı, Tekstilkent, Başakşehir, Hacıosman, Üsküdar-Çekmeköy, Kadıköy-Kartal ve  Marmaray  hatlarını birbirine bağlayacak. Projenin İstanbul'un en fazla yolcu taşıma kapasiteli hatlarından biri olacağı belirtiliyor.