İNDER'den ucuz konut için somut adım

İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetimi, gerek depreme karşı güvenli yaşam alanlarının oluşturulması gerekse alt ve orta gelir grubuna yönelik konut olanaklarının yaratılması amacıyla geliştirdiği "Yaşanası Pilot Şehirler Projesi"ni üyelerine tanıttı.

İNDER'den ucuz konut için somut adım

İstanbul İnşaatçılar Derneği, yeni projesi "Yaşanası Pilot Şehirler"i kamuoyuna tanıttı. 2018 yılını "Depreme Karşı Seferberlik ve Yaşanası Pilot Şehirler Yılı" olarak ilan eden İNDER, proje ile hem depreme karşı güvenli yaşam alanları oluşturmayı, hem de alt ve orta gelir grubunun ulaşabileceği konut alanlarının yaratılması noktasındaki çözüm önerilerini masaya yatırmayı hedefliyor. Projenin devlet tarafından desteklenmesi halinde konuta ihtiyaç duyan dar gelirli kesimlerin ihtiyaçlarının önemli ölçüde karşılanmasının da önünün açılacağına dikkat çeken İNDER Yöneticileri, projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunmaya hazırlanıyor.

 

İNDER'den ucuz konut için somut adım

 

Metrekaresi 3 bin TL'lik konutlar 2 bin TL'ye satılacak

İstanbul İnşaatçılar Derneği, orta ve alt gelir grubuna yönelik konut ihtiyacı ile deprem gerçeğine karşı ihtiyaç duyulan güvenli yaşam alanları konseptini bir arada sunan yeni projesi, "Yaşanası Pilot Şehirler" girişiminin ilk adımını attı. 2018 yılını hem depreme karşı seferberlik hem de ucuz konut üretimi açısından fırsat yılı olarak değerlendirmeyi hedefleyen İNDER, gerçekeştirdiği bir toplantı ile bu husustaki planlarını da üyelerle paylaştı. Projeyle ilgili otoplantılarda metrekaresi 3 bin TL olan konutların, 2 bin TL'lik bedellerle satılabilirliği masaya yatırıldı. 

 

İNDER'den ucuz konut için somut adım

 

Türkiye'nin yüzde 85'ine hitap eden bir proje

Yaşanası Pilot Şehirler Projesi ile ilgili bilgi veren İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Türkiye'de konuta ihtiyacı olan yüzde 85'lik bir kesimin bulunduğunu belirterek, orta ve alt gelir seviyesine sahip kesim için ayda 2 bin TL taksitle alınabilecek konutlar içeren modern yaşam alanları oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Durbakayım, bu yaşam alanlarında yer alacak konutları satın almak isteyen ailelerin beslenme, ulaşım, eğitim, sağlık ve sosyal harcama gibi gereksinimlerini de makul bedeller ile elde etmelerine olanak sağlanması gerektiğine de dikkat çekerek: "Metrekare fiyatları ise maksimum 3 bin TL olmalı..." ifadelerini kullandı

Devlet desteği şart

Bu proje kapsamında konut maliyetlerinin düşmesi için devlet desteğinin şart olduğunu da hatırlatan Nazmi Durbakayım: "Örneğin bu bölgelerde yapılan işlerde alım satım vergisi, noter harçları dahil her türlü harçlar kaldırılmalı. KDV muafiyetinin sağlanması da çok önemli.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın böyle bir proje geliştirmeyi uygun görmesi halinde İNDER her zaman görev almaya hazırdır." şeklinde konuştu. INDER Yönetim Kurulu Üyesi Emre Çamlıbel de 6306  Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'u sektörde en çok sahiplenen kurumun İNDER olduğunu belirterek: "Zamanla bu konu tamamen bizim üzerimize kaldı. Şimdi üzerimize kalan bir diğer konu Yaşanası Pilot Şehirler olacak. Bu konuyu ortaya atan ve gündeme getiren bizler olduk ve bunun altını doldurmak zorunda olanlarda bizleriz" dedi.