İngiliz deviyle anlaştı Fransa’ya tesis kuracak

Dünyanın 40 ülkesine jakuzi, küvet ve duş sistemleri ihracatı yapan SRC Yapı, dünyanın en büyük yapı marketi zincirlerinden İngiliz Kingfisher’a mal satmak için son aşamaya geldi.

İngiliz deviyle anlaştı Fransa’ya tesis kuracak

26 Mart 2014 / Posta Gazetesi

Dünyanın 40 ülkesine jakuzi, küvet ve duş sistemleri ihracatı yapan SRC Yapı, dünyanın en büyük yapı marketi zincirlerinden İngiliz Kingfisher’a mal satmak için son aşamaya geldi. Nisanda İngiliz şirkete ihracata başlayacaklarını ifade eden SRC Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Sürücü, Kingfisher’a ihracat yapmanın ciroyu  yüzde 300 artıracağını ifade etti.
Sürücü, şirketin geçen yıl ki cirosunun 70 milyon lira olduğuna değinerek, “Sadece ülkemizdeki 20’ye yakın Koçtaş mağazasına yaptığımız satış ciromuzun yüzde 35’ine tekabül ediyor. Kingfisher  daha büyük hacimlerle iş yapıyor” dedi.

Fransa’ya fabrika kuracak
SRC Yapı nisanda ihracata başlama olasılığına karşılık siparişleri iyi yönetme adına tedbir olarak Fransa’da bir büyük depo ve montaj fabrikası kurmak için kolları sıvadı.
‘Nitekim dünyanın epey büyük bir şirketinin siparişlerine yetişmek için sadece Türkiye’den tırla mal göndermek yetersiz kalacaktı’ diyen  Sürücü, zaten 
Romanya ve Bosna Hersek’te ki Kingfisher’lara yılbaşından itibaren kısmen mal vermeye başladıklarını ifade etti.

‘Daralmadan etkilenmeyiz’

SRC Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Sürücü, bu sene sürekli dile getirilen inşaat sektörü ile ilgili ekonomik kriz öngörülerine yönelik, “Bazı yapı marketler sadece inşaat üreticileri ile çalışıyor. Bu şirketler bu sene alacaklarını tahsil etmekte zorlanacaklar ama bizim gibi tüketiciye direkt dokunan şirketlerin olası daralmadan etkilenme ihtimali pek yok” dedi. Sürücü, ülkede kriz olasılığı için ise, “Artık Türkiye’nin derin ve keskin kırılganlıklar yaşama ihtimaline imkân vermiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Irak’a  müdürlük 
Türkiye’nin duş sistemleri ve küvet üreticilerinden Src Yapı, 
Kuzey Irak ve çevresinden gördüğü talep üzerine Irak’ta bölge müdürlüğü kurmaya karar verdi.
Irak ofislerinin önümüzdeki ay içinde açılmasını planladıklarını söyleyen Src Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Sürücü, “İhracatın yüzde 10’unu Kuzey Irak’a yapıyoruz. Bu sebeple
Erbil’de bir komite merkezi elzemdi” dedi.
Şirket bu sene ilk 3 ayda geçen yıl aynı döneme kıyasla cirosunu yüzde 60 artırdı.