İngiltere'de konut değer kaybetti

İngiliz hükümeti son bir ay içinde ülkede konut fiyatlarinin yüzde 0.2'lik bir düşüş yaşadığını söyledi

İngiltere'de konut değer kaybetti

İngiliz hükümeti son bir ay içinde, ülkede konut fiyatlarinin yüzde 0.2'lik bir oranında düşüş yaşadığını açıkladı. Tapu kayıt verileri baz alınarak yapılan açıklamada, eylül ayında ülke konut fiyatlarındaki yıllık yüzde 7.2'lik büyümeye rağmen, ağustos ayına göre yüzde 0.2'lik düşüş yaşandığı kaydedildi.

7 bölgede konut fiyatları hız kesti
İngiltere'nin toplam 10 bölgesinin 7 tanesinde konut fiyatlarının hız kestiğini belirten açıklama, konut fiyatlarının büyük bir hızla arttığı Londra'da ise, eylül ayında yüzde 0.7'lik düşüş kaydedildi. Yıllık bazda ise kentte ortalama bir konut, geçen yılın ekim ayına kıyasla yüzde 18.4 artarak 460.521 sterline ulaştı.

İngiltere'de konut fiyatları yüzde 0.2 oranında azaldı

En büyük risk konutta
Daha önceki açıklamalarında konut fiyatlarının ülkenin finansal istikrarı için en büyük risk olduğunu açıklayan İngiliz hükümeti'nin açıklamalarına ek olarak İngiliz Bankalar Birliği(BBA) de yakın zamanda açıkladığı verilerle konut fiyatlarındaki artış hızının azalmasını desteklemişti. BBA rakamlarına göre ise, Eylül ayında ülk çapında bankaların konut kredisi onaylarında yüzde 10'luk bir düşüş gerçekleşti.