İngiltere'de sürücüsüz otobüs devri başlıyor

İnsan taşımacılığında önemli bir adım atarak sürücüsüz otobüs kapsülleri kullanmaya başlayacak olan İngiltere'de sürücüsüz otobüs devri başlıyor

İngiltere'de sürücüsüz otobüs devri başlıyor

İnsan taşımacılığında önemli bir adım atarak sürücüsüz otobüs kapsülleri kullanmaya başlayacak olan İngiltere'de sürücüsüz otobüs devri başlıyor. Hazırlanan kapsüller hizmet vermeye hazırlanıyor. 

En kısa zamanda kullanılmaya başlanacak

İngiltere'nin daha önce açıkladığı, 2016 yılı içinde kullanıma sunmayı planladığı sürücüsüz otobüs kapsülleri hizmete giriyor. İngiltere Ulaştırma Araştırma Laboratuvarı, GATEway adını taşıyan projenin kaydını açtı. Böylece sürücüsüz otobüs kapsülleri en kısa zamanda kullanılmaya başlanacak. 

Otomotiv sektöründeki en büyük gelişme

GATEway Projesi Direktörü Nick Reed sürücüsüz otobüs kapsülleri ile ilgili yaptığı açıklamada sürücüsüz araç taşımacılığının at arabası buluşundan sonraki otomotiv sektöründeki en büyük gelişme olduğunu söyledi. 

Her vatandaşın bu araçlara gönül rahatlığı ile binebileceğini belirten Reed, araçların yolculara yolculukları sırasında tam güvence sunduğunu söyledi. 

6 kişilik yolcu kapasitesine sahip

Westfield Sportscars, Oxbotica gibi şirketlerden getirilen uzmanlardan oluşan ekip tarafından geliştirilen Ultra Pod adı verilen kapsüller, 6 kişilik yolcu kapasitesine sahip. Sürücüsüz otobüs kapsülleri en fazla saatte 40 kilometre hıza ulaşabilecek. 

Hizmet vermeye hazırlanıyor

Bu yıl içerisinde sürücüsüz insan taşımacılığında önemli bir adım atacağını ve sürücüsüz otobüs kapsülleri kullanacağını duyuran İngiltere, kapsüller ile hizmet vermeye hazırlanıyor.