Inovasyon yerine 'Uygulamalı Yenilik' önerisi

'Türkiye Inovasyon Haftası etkinliklerine katılan Başbakan Davutoğlu, 'inovasyon' yerine 'uygulamalı yenilik' terimini önerdi

Inovasyon yerine 'Uygulamalı Yenilik' önerisi

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen 'Türkiye Inovasyon Haftası'nın ikinci gün etkinlikleri Başbakan Davutoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin katılımıyla gerçekleşti. Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı konuşmada 'Inovasyon' kelimesi yerine Türkçe 'uygulamalı yenilik' kavramının kullanımını önerdi.

Başbakan Davutoğlu: 'Inovasyon yerine...'
Türkiye İnovasyon Haftası'nın 2'inci gün açılışına katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, inovasyon kelimesi yerine Türkçe "uygulamalı yenilik" kavramının kullanılmasını önerdi. İnovasyon alanında top yekun bir seferberlik ilan ettiklerini açıklayan Davutoğlu, 'Geleneksel hale gelen Türkiye İnovasyon Haftası, bize yıllık bir muhasebe yapma imkanı sunacaktır' dedi. Davutoğlu, inovasyonun 5 farklı aşaması olduğunu anlattı. Bu aşamaları, " hayal aşaması, fikir veya tez aşaması, uygulama ya da teknoloji aşaması, ticarileşme ya da pazarda karşılık bulma aşaması ve rekabet aşaması" olarak tanımlayan Davutoğlu, inovasyonda sıçrama yapabilmek için özellikle temel bilimler alanında bir yenilenmeye ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu

Türkiye tasarım yapan ülke aşamasına geçiş döneminde"
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise konuşmasında, inovasyon kavramının tamamen Bakanlığın ana iştigal alanlarından biri olduğunu söyledi. Zeybekci,üretilen ürünlerin özgün tasarımlar olmadığı ve marka haline gelmediği sürece çok faydalı olmayacağını söyleyerek, 'Ülkemiz, üreten ülke konumundan tasarlayan ülke aşamasına geçiş döneminde. Bugünün inovasyonu, yarının müteahhididir.' diye konuştu. Zeybekci'nin konuşmasının ardından, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, birlikte Ekonomi Bakanlığı Web Portalı'nın açılışını yaptı.