İnovatif camın sırrı

Trakya Cam, "Camdan Yansımalar II Konferansında" Mimaride İnovatif Cam Uygulamalarını anlattı

İnovatif camın sırrı

12 Haziran 2014/Emlakwebtv
Mimaride cam kullanımıyla ilgili son gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan Trakya Cam, bu yıl ikincisini düzenlediği ‘Camdan Yansımalar II’ başlıklı konferansta, 300’ü aşkın sektör temsilcisini bir araya getirdi. Trakya Cam tarafından Yapı-Endüstri Merkezi’nde düzenlenen konferansta, ulusal ve uluslararası alanda önemli projelere imza atan uzmanlar deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. 

Trakya Cam tarafından 11 Haziran 2014, Çarşamba günü Yapı-Endüstri Merkezi'nde düzenlenen ‘Camdan Yansımalar-II Konferansı’nda insanlık tarihinin en eski malzemelerinden biri olan camın mimaride inovatif kullanımı ünlü mimarlar tarafından örneklerle anlatıldı.  Açılış konuşması Trakya Cam Pazarlama Grup Müdürü Ebru Şapoğlu tarafından yapılan konferansa, Türkiye’nin önde gelen mimarlarından ve Uluslararası Mimar Sinan Ödülü'ne layık görülen Bektaş Mimarlık Kurucusu Cengiz Bektaş, Hatırlı Mimarlık Kurucu Ortağı Yeşim Hatırlı, Boran Ekinci Mimarlık Kurucusu Boran Ekinci ve A Tasarım Mimarlık Kurucusu Ali Osman Öztürk konuşmacı olarak katıldı. Konferansta, Bektaş Mimarlık Kurucusu Cengiz Bektaş ‘Mimarca Cam’ başlıklı konuşmasında tasarladıkları yapılardan örneklerle cam kullanımının öneminden bahsetti. Hatırlı Mimarlık Kurucu Ortağı Yeşim Hatırlı ‘Mimarlıkta Cam ve Işık’ başlıklı konuşmasında ışık ve camın mekan algısı üzerindeki etkilerini aktardı. Boran Ekinci Mimarlık Kurucusu Boran Ekinci ise görsel ve fiziksel olarak farklı geçirgenliği olan cam malzemesinin karakterini ve mekândaki işlevini değerlendirdi. TOBB ETÜ Öğrenci Konukevi ve Türk Telekom Genel Müdürlüğü gibi kente dönük geniş cam yüzeyli projelerde imzası olan Ali Osman Öztürk ise projelerde cam malzeme kullanımı ve bu süreçteki deneyimlerini paylaştı.

Konferansta deneyimlerini katılımcılarla paylaşan Yeşim Hatırlı, Boran Ekinci ve Ali Osman Öztürk’e Trakya Cam Pazarlama Grup Müdürü Ebru Şapoğlu tarafından birer teşekkür plaketi verildi. Konuşmacılardan Cengiz Bektaş ise plaketini Şişecam Topluluğu Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik’in elinden aldı.