İnşaat ciro ve üretim endeksi yükselişini sürdürüyor

İnşaat ciro ve üretim endekslerindeki yükseliş sürüyor. TÜİK verilerine göre yılın III. çeyreğinde bir önceki çeyrek döneme kıyasla, ciro endeksinde yüzde 1.1, inşaat üretim endeksinde ise yüzde 0.7 oranında yükseliş kaydedildi.

İnşaat ciro ve üretim endeksi yükselişini sürdürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan ve Temmuz-Eylül dönemine ait III. Çeyrek İnşaat Ciro ve Üretim Endeksleri, bu kategorilerdeki artışın sürdüğünü ortaya koydu. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksindeki artış bir önceki çeyreği göre yüzde 1.1 düzeyinde yükseldi. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksindeki artış ise 2014'ün III. çeyreğine kıyasla yüzde 1.2'lik artış gösterdi.

Nisan-Haziran 2015 dönemine ait II. Çeyrek verilerinde ise mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksinde yılın I. çeyreğine kıyasla yüzde 3.1'lik düşüş kaydedilmişti. Azalma, takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla da yüzde 1.6 olarak gerçekleşmişti. 

İnşaat ciro ve üretim endeksi yükselişini sürdürüyor

Üretim artışı sürüyor
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat üretim endeksinde ise bu yılın III. çeyreğinden, geçen çeyreğe kıyasla yüzde 0.7'lik artış kaydedildi.  Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat üretim endeksindeki artış ise geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 3.3 olarak gerçekleşti. 

Bu kategoride yılın II. çeyrek verileri de yükselişe işaret etmişti. Bu doğrultuda mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi 2015 yılının II. çeyreğinde, ilk çeyreği kıyasla yüzde 1.5 artış göstermişti. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat üretim endeksinde ise 2014 yılının II. çeyreğine kıyasla yüzde 1.8'lik artış kaydedilmişti.