İnşaat cirolarındaki artış sürdü

2017 yılının III. çeyrek döneminde de inşaat ciroları artışını sürdürdü. Artış üzde 27.1 oranında ölçüldü

İnşaat cirolarındaki artış sürdü

İnşaat sektörü cirolarındaki artış 2017 yılının üçüncü çeyrek döneminde de devam etti. Bu dönemde inşaat ciro artışı yüzde 27.1 oranında ölçüldü. 2017 yılının ikinci çeyrek döneminde de bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 6, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ise yüzde 10 oranında artış saptanmıştı

İnşaat cirolarında son veriler açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu 2017 yılının Temmuz-Eylül aylarından oluşan III. Çeyrek dönemine ilişkin İnşaat Ciro ve Üretim Endeksleri'ni açıkladı. Üretim endeksinde veri kaynağının devamlılığının sağlanamaması nedeniyle inşaat ciro endeksi verilerini yayımlayan TÜİK, yılın üçüncü çeyrek döneminde 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 27.1 oranında artış saptadı. TÜİK tarafından yapılan değerlendirmede takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksinin geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 27.1 oranında artışına karşın, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaa ciro endeksinin ise bir önceki çeyrek döneme kıyasla yüzde 6.7 oranında yükseldiğine dikkat çekildi.

İkinci çeyrek dönemde de artış yaşanmıştı

Türkiye İStatistik Kurumu'nun 2017 yılı ikinci çeyrek dönemine ilişkin ciro verilerinde de artış kaydedilmişti. Yapılan açıklamada mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksinin 2017 yılının ilk çeyrek dönemine kıyasla yüzde 6 oranında yükseldiğine dikkat çekilmişti. Bu artış takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi bazında bir önceki yılın ayın çeyrek dönemine kıyasla yüzde 10 oranında gerçekleşmişti. 

Üretim Endeksi'nde veri kaynağı sorunu

Diğer taraftan Türkiye İstatistik Kurumu Üretim Endeksi verilerine ilişkin açıklamasında yöntem ve veri kaynağı iyileştirme çalışmalarının sürdüğünü, inşaat üretim endeksinin veri kaynağının devamlılığının sağlanamaması nedeniyle daha güncel ve kapsamlı veri kaynağı olan idari kayıtların hesaplamalarda kullanılmasına karar verildiğini açıkladı. TÜİK açıklamasında: "u kapsamda, inşaat üretim endeksine, 2017 I. çeyrek haber bülteninden itibaren yer verilmemekte olup, idari kayıtlara dayalı olarak hesaplanacak 2015 temel yıllı çalışmalar tamamlandıktan sonra, endeks, geriye dönük seriler ile birlikte 2018 yılından itibaren yayımlanacaktır." ifadelerine yer verildi.