İnşaat, ekonominin lotomotifi

AB Grup İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, inşaat sektörünün 2013 yılında yüzde 7.1'lik bir büyüme gösterdiğini söyledi

İnşaat, ekonominin lotomotifi

AB Grup İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, inşaat sektörünün 2013 yılında yüzde 7.1'lik bir büyüme gösterdiğini söyledi. Açıklamasında ülke ekonomisinin aynı dönem içerisindeki büyüme hızının yüzde 4 olduğunun da altını çizen Bayrak: 'Söz konusu verilere dayanarak, 2013 yılında inşaat sektöründeki büyümenin ülke büyümesinin üzerinde performans sergilediğini söylemek mümkün' dedi.

İnşaat sektörünün sürükleyici dinamizmi
İnşaat söktürünün dinamik bir sektör olduğunu ve gelişmekte olan Türkiye'nin ihtiyaçlarına paralel olarak bu dinamizmin arttığını belirten Bayrak: 'İnşaat sektörü 2001 yılında krizin etkisiyle küçülme yaşamış olsa da 2013 yılında hızlı bir büyüme gösterdi ve sektörün Gayri Safi Yurt İçi Hasıla içerisindeki payı 2013 yılında yüzde 6,0 oldu. İnşaat sektörünün GSMH içindeki payı ise yaklaşık yüzde 30 seviyesinde. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Nisan 2014 aylık sektör raporuna göre; inşaat sektörü 2013 yılında yüzde 7.1 büyüme gösterirken, ülke ekonomisi 2013 yılını yüzde 4 büyüme ile kapattı. Söz konusu verilere dayanarak 2013 yılında inşaat sektörünün ülke ekonomisinin üzerinde bir performans sergilediğini söylemek mümkün. 2013 yılında inşaat sektörü büyüme oranlarına bakıldığında; ilk çeyrekte yüzde 5.8, ikinci çeyrekte yüzde 7.6, üçüncü çeyrekte yüzde 8.6, son çeyrekte ise yüzde 6.2 büyümenin gerçekleştiğini görüyoruz' ifadelerini kullandı.

AB Grup Projeleri

Türkiye'de konut stoku durumu
Açıklamasında, mevcut konut stoğuna ilişkin verilerin kesin olmadığını, yenisi yapılmasa bile Türkiye'de 1 yıl yetecek konut stoku bulunduğunu vurgulayan Bayrak, 'Türkiye'de konuta olan talep hiçbir zaman bitmez. Her ne kadar Türkiye'de 20 milyonluk bir konut stoku olduğu yönünde veriler olsa da bu yapıların yarısı kaçak ya da deprem, afet bölgesinde yer alıyor. Dolayısıyla inşaat sektörünün konut stoku sebebiyle krizde olduğunu söylemek mümkün değil' dedi.

İllere göre konut satış oranlarına ilişkin de açıklama yapan Muhsin Bayrak, 'Konut satışlarında 2014 yılı Şubat ayında İstanbul 17 bin 121 konut satışı ile en yüksek paya (yüzde 20,7) sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 9 bin 386 konut satışı (yüzde 11,4) ile Ankara, 5 bin 128 konut satışı (yüzde 6,2) ile İzmir izledi' diye konuştu.

Emlak balonu söz konusu değil
Muhsin Bayrak, inşaat sektörünün arz talep dengesi ile faaliyet gösteren bir alan olduğunu ve fiyatlardaki bir balon oluşumundan söz edilebilmesi için gayrimenkul piyasalarında enflasyondan arındırılmış reel fiyatların en az altı çeyrek dönem boyunca sürekli olarak artması gerektiğinin de altını çizdi. AB Yaşam Evleri projesiyle ilgili olarak da bilgi veren Bayrak, AB Grup'un büyük oranda kendi arazileri üzerinde proje yaptığını da vurguladı.

AB Yaşam Evleri'ne büyük ilgi
Güneşli'de yer alan AB Yaşam Evleri, Atatürk Havalimanına ve Dünya Ticaret Merkezine sadece 4 kilometre, Bakırköy Deniz Otobüslerime 6 kilometre, Mahmutbey TEM gişelerine 4 kilometre ve metrobüs güzergahına ise sadece 3 kilometre mesafede yer alıyor. Hesaplı metrekare fiyatları dikkati çeken 147 daireden oluşan projede satışa sunduğumuz 1+1'den 7+1 kadar farklı daire seçeneklerinin yer aldığı AB Yaşam Evleri, konut yatırımı yapmak isteyenlerce büyük ilgi görüyor. Erişilebilir lüks ve konfor ilkesi ile hayata geçirdiğimiz proje, satışa sunulalı sadece birkaç hafta oldu ve neredeyse dairelerin yüzde 50'si satılmış durumda.